Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowa świetlica i krew dla dzieci

Na oddziale onkologii i hematologii dziecięcej otwarta została odnowiona, pełna zabawek i gier świetlica, a lekarze dostali nowy sprzęt medyczny. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej postanowili też przelać swoją krew.

Świetlica przeszła szybki i generalny (bo nawet ściany zmieniły swoje położenie) remont dzięki Fundacji "Tesco Dzieciom", która we wrześniu zorganizowała bieg charytatywny. Początkowo wydawało się, że pieniędzy wystarczy tylko na zakup zabawek i dofinansowanie remontu. Okazało się jednak, że złotówki pochodzące z opłaty startowej i wpłat od przedsiębiorców dały kwotę 50 tys. zł. Świetlicę udało się więc całkowicie odnowić i wyposażyć (w meble, krzesełka, stoliki, rolety okienne, a nawet telewizor i odtwarzacz DVD), a pieniędzy wystarczyło nawet na zakup pomp podających lekarstwa, stojaków pod kroplówki i specjalnego podnośnika, który pozwala przesunąć lub przenieść leżące (np. sparaliżowane) dziecko.

– Szpital to zbyt ważna sprawa, by zostawiać ją tylko lekarzom. To jest nasz wspólny obowiązek, by dbać o ten szpital, bo jest on dobrem całego społeczeństwa – mówił podczas otwarcia dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. – Bardzo się cieszę, że teraz do grona przyjaciół naszego szpitala dołączyła Fundacja "Tesco Dzieciom" – dziękowała z kolei dr Teresa Luszawska-Kutrzeba z oddziału onkologii i hematologii, podkreślając, że pobyt w przyjaznym, kolorowym miejscu ma dla małych pacjentów tego oddziału (którzy uczą się tu i bawią pod okiem nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3) również psychologiczne znaczenie i może pomóc w terapii.

Nowa świetlica i krew dla dzieci   W nowej świetlicy dzieci będą się nie tylko bawić, ale także uczyć Archiwum USD w Prokocimiu

Z kolei policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie postanowili, że małym pacjentom USD w Prokocimiu zrobią prezent niecodzienny – oddadzą im swoją krew. Jak postanowili, tak zrobili i niemal przez cały dzień dzielili się bezcennymi kroplami, które codziennie ratują życie i zdrowie dzieci. W sumie do akcji zgłosiło się prawie 50 policjantów, którzy łącznie oddali ponad 21 litrów krwi. Na  koniec funkcjonariusze wraz z Mikołajem odwiedzili pacjentów z oddziałów chirurgicznych, gdzie rozdawali pluszowe maskotki – inspektora Wawelka i Pancernika, przypominając jednocześnie o zasadach bezpiecznego podróżowania w samochodzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama