Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dwie choinki

Bożonarodzeniowe drzewka staną w dwóch ważnych miejscach Krakowa – na Rynku Głównym oraz pod oknem papieskim.

Pierwsza z nich rozbłyśnie już dzisiaj. 15-metrowa choinka stojąca tuż obok Wieży Ratuszowej zostanie uroczyście zaświecona o godz. 16 przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Od rana trwa przystrajanie drzewka ozdobami, przygotowanymi przez uczniów krakowskich szkół. Wspólnie z nauczycielami zamienili oni surowe i niepomalowane formy w kolorowe ozdoby. Zarówno materiały dla uczniów, jak i samą choinkę ufundowało Radio RMF FM.

Choinka, która stanie na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich, naprzeciwko okna papieskiego, będzie miała ponad 20 metrów wysokości i przyjedzie do Krakowa z włoskiego regionu Trentino-Alto Adige. Ustawianie choinki w tym właśnie miejscu jest nawiązaniem do tradycji stawiania świątecznych drzewek Janowi Pawłowi II na Placu św. Piotra w Rzymie. Pierwsza choinka pojawiła się tam w 1982 roku, dokładnie 30 lat temu.

Każdego roku w uroczystym zapalaniu światełek na choince biorą udział dzieci. Tym razem organizatorzy szczególnie zapraszają najbardziej potrzebujące maluchy z domów dziecka i ośrodków szkolno-wychowawczych.

Spotkanie „Choinka pod oknem papieskim”, które rozpocznie się 22 grudnia o godz. 16, poprowadzą Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus. Wystąpi również m.in. o. Łukasz Buksa OFM z zespołem, który specjalnie na tę okoliczność napisał pastorałkę "Błogosław, Dziecino".

Organizatorzy zapewniają, że także pod papieską choinką nie zabraknie prezentów i każde z dzieci obecnych na spotkaniu otrzyma symboliczny upominek.

Grupy zorganizowane, które chcą wziąć udział w „Choince pod oknem papieskim”, mogą zgłaszać swój udział jeszcze do połowy grudnia pod adresem mailowym: sekretariat3@diecezja.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama