GN 28/2018 Archiwum

Bezduszne norbertanki?

Każdy medal ma dwie strony. Opisywanie tylko jednej jego strony, nawet z dbałością o wszystkie szczegóły, jest zawsze tylko połową prawdy. Warto spojrzeć na rzeczywistość od drugiej strony – właściciela nieruchomości przy ul. Marglowej.

To porównanie doskonale oddaje wszystko, co dotyczy ostatnich doniesień medialnych o sprzedaży przez siostry norbertanki ich nieruchomości przy ul. Marglowej. Przypomnijmy, chodzi o działkę o powierzchni 1,92 ha, położoną na os. Lubocza w Nowej Hucie. Działka przed wojną była własnością sióstr norbertanek. Stała na niej kamienica z początku XX w. Po wojnie nieruchomość została siostrom zabrana. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku wybudowano na działce niewielkie osiedle (8 bliźniaczych jednokondygnacyjnych domów) dla pracowników ówczesnej Huty im. Lenina, którzy zamieszkiwali je na zasadzie umowy najmu.  Komisja Majątkowa w 1992 r. zwróciła siostrom nieruchomość. Tym samym norbertanki stały się prawnym właścicielem nieruchomości i budynków, będących już wtedy w złym stanie technicznym. I to z siostrami lokatorzy podpisywali nowe umowy najmu.

W publikacjach prasowych o zamiarze sprzedaży przez siostry nieruchomości nie napisano kilku szczegółów, które rzucają światło na tę sprawę. Warto podkreślić, co nie było wyakcentowane w publikacjach, że siostry wywiązują się z obowiązków, jakie mają jako właścicielki nieruchomości. Świadczą o tym chociażby prowadzone na bieżąco naprawy i remonty.

– Tylko od stycznia br. wydałyśmy na ten cel 98 tys. zł, nie licząc obowiązujących przeglądów. Niektóre domy są nadal w fatalnym stanie technicznym. Czytając niektóre publikacje można było odnieść wrażenie, że nie dbamy o dobro lokatorów. To nieprawda. Do całości obrazu trzeba dodać, że w tej chwili zaległości mieszkańców z tytułu opłacania czynszów wynoszą 138 tys. zł – wyjaśnia siostra Zofia Torczyńska (siostra Paula), przełożona norbertanek.

Zakonnice już od wielu lat próbowały zagospodarować swoją nieruchomość. 10 lat temu wysłały do lokatorów pisma z zapytaniem, czy ktoś byłby chętny na wykup domów wraz działkami. Tylko trzy rodziny były tym zainteresowane. W latach 2007–2008 siostry rozpoczęły starania o wybudowanie nowych budynków dla mieszkańców ul. Marglowej.

– W związku z tymi planami wysłaliśmy pisma do wszystkich najemców z zapytaniem, kto byłby zainteresowany przeprowadzką do nowych budynków. Miały tam być mieszkania wyposażone w centralne ogrzewanie, wodę bieżącą, kanalizację. Koszt wynajmu miał wynosić ok. 17 zł za mkw. Obecnie mieszkańcy płacą 8 zł za każdy metr powierzchni swojego domu. Ta stawka obowiązuje od 2009 r.

Odpisały tylko dwie osoby, że nie są tym zainteresowane, bo nie mają pieniędzy. – Reszta nie dała żadnej odpowiedzi – wyjaśnia siostra przełożona. – W tej sytuacji podjęliśmy plan sprzedaży nieruchomości.

Wbrew opiniom wyrażanym w publikacjach, siostry nie zrezygnowały z planów sprzedaży, a jedynie wycofała się firma pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • monito
  17.12.2012 20:15
  siosrty o roku nic nie zrobiły jedynie kanalizacje kora jest potrzebna do sprzedazy wynajoły se firme remontowa kora robiła cos przy kominach i jeszcze pogorszyły sprawe bo sie leje do srodka kłamia w zywe oczy!!!
  doceń 3
 • ert
  07.01.2013 14:11
  wiara w Boga wymaga czasem poświęceń... proponuję się przyjrzeć wysokością czynszu w stosunku do warunków w tych domkach a jeśli czynsze "domków" nie przekonują niedowiarków to można sprawdzić ile za baraki w Parku w Prokocimiu księża ustanowili ofiarę. Dziwie się ludziom bo lepiej chyba jest wziąść kredyt i raty mniej wyniosą. I wieczny problem brak remonyow i tu i tu.........
 • Sebastian
  26.02.2013 10:50
  Miło, że pojawił się głos drugiej strony a tym bardziej możliwość komentowania z której dowiedziałem się, że nie tylko niedowidząca Osoba wraz matką została wykwaterowana do przytułku, ale zaczadziła się tam również cała rodzina;(
  Cóż robić może Siostry są w sytuacji bez wyjścia, nie mają gdzie mieszkać i co jeść dlatego chcą sprzedać nieruchomość za te drobne 4,5 miliona bo pewnie już dodatek za zamianę gruntów pod stadion w wysokości ponoć 6 milionów się skończył o innych wpływach nie mam wiedzy ale może to były jedyne a teraz głód i nędza...a może Instytucja Kościoła zbliża się do bankructwa moralnego i nie będzie trwała kolejne tysiące lat kiedy można będzie korzystać ze świętego prawa własności i dlatego nie uzasadnionym ekonomicznie było by dać dojść Tym Osobom w podeszłym wieku do końca drogi na ziemi i zapewnić sobie kilka uczynków, które Ktoś gdzieś wyżej mógłby zakwalifikować jako dobre albo bardzo dobre...a może tam wyżej nagradzane jest tylko mnożenie milionów i za to osiąga się zbawienie, a tak Swoją drogą to ciekaw jestem jak Zakon pożytkuje te drobne miliony, które chyba gdzieś w jakiś podziemiach układane są na półeczki bo nie podejrzewam, żeby dało się to przejeść mając gdzie mieszkać, może warto napisać jak Siostry zamieniają to na czynienie dobra, aby zrównoważyć "nagonkę" medialną w tej sprawie...może to tylko jeden anty-przykład miłości do bliźniego posiadającego zapewne jakieś wady, ale nie sztuką jest miłować tylko czystych, najedzonych i zamożnych licząc, że coś podarują... pozostaje się modlić za mieszkańców ulicy Marglowej aby doczekali miłosierdzia Sióstr Norbertanek, które chyba wyszły z założenia, że synowie marnotrawni, którzy błądzą są lepiej przyjmowani niż wierni temu co jest zaprzeczeniem zasady homo homini lupus est. Ja w Boga wciąż wierzę w Instytucje Kościoła, żeby nie użyć słowa Korporacja coraz mniej...
  doceń 0
 • Nick
  12.05.2014 21:28
  Sądząc z wypowiedzi pod artykułem, warunki na osiedlu są fatalne. Jeżeli jest tak źle, to jaki problem, by się wyprowadzić. Chyba w Krakowie można bez problemu wynająć mieszkanie. Tylko, że tam by musieli płacić czynsz.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma