Opłatki Maltańskie

W kilku miastach Małopolski odbędą się Opłatki Maltańskie. Organizują je: Polski Związek Kawalerów Maltańskich i lokalne MOPS-y.

Pierwszy opłatek odbył się 10 lat temu w Krakowie. Jego pomysłodawcą i sponsorem był Jerzy Donimirski, Kawaler Maltański, przedsiębiorca, właściciel krakowskiego pałacu Pugetów. Pomoc dobroczynna jest bowiem częścią dewizy Zakonu Maltańskiego - „Tuitio fidei et obsequium pauperum” (Obrona wiary i pomoc potrzebującym).

- Chciałem, żeby uczestniczące w Opłatku rodziny i osoby samotne poczuły nie tylko ciepłe nastawienie lecz także aby miały poczucie, że nie daje im się czegoś z łaski, byle jak. Staramy się, żeby opłatki odbywały się zawsze w porządnych restauracjach, każdy z uczestników otrzymuje zaproszenie wydrukowane pięknie na eleganckim papierze, zaadresowane imiennie i odręcznie - powiedział Jerzy Donimirski.

Z czasem akcja rozszerzyła się na dwa inne miasta Małopolski: Chrzanów i Myślenice oraz na śląskie Katowice. W bieżącym roku Opłatki Maltańskie odbędą się po raz pierwszy w Wadowicach i w Wieliczce.

Donimirski wciągnął do akcji znajomych restauratorów i przedsiębiorców. Nawiązał również współpracę z lokalnymi Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, które mają rozeznanie w potrzebach swych podopiecznych i proponują osoby zapraszane następnie na Opłatki Maltańskie.

- Apelujemy o wsparcie przede wszystkim do zasobnych przedsiębiorców i firm, a nie do posiadaczy przysłowiowego „wdowiego grosza”, którzy sami nie mają wiele - powiedział J. Donimirski.

W trakcie opłatków odbywa się spotkanie przy stole z potrawami wigilijnymi, odmawiane są modlitwy, śpiewane kolędy. Każdy z uczestników dostaje paczkę. -To nie jest jednak tylko punkt rozdawnictwa paczek. Jesteśmy wówczas jakby 150. osobową - mówi Jerzy Donimirski. - Opiekunem duchowym jest zawsze miejscowy proboszcz. Naszym opłatkom patronuje i często w nich uczestniczy ks. kard. Franciszek Macharski, który jest członkiem naszego zakonu, podobnie jak ks. kard. Stanisław Dziwisz - dodaje.
Tegoroczne Opłatki Maltańskie w Małopolsce odbędą się: 14 grudnia w Wadowicach, 15 grudnia w Krakowie, 16 grudnia w Wieliczce, 20 grudnia w Myślenicach i 22 grudnia w Chrzanowie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..