Nowy numer 17/2024 Archiwum

Koncert tatrzański

Piękno Tatr ukazano po raz kolejny w poezji i fotografii. Album „Tatry. Koncert na dwóch” opublikowało wydawnictwo "Astraia".

Szef wydawnictwa Rafał Monita, muzyk z zawodu, namówił tym razem do koncertowania... nie muzyków. Tatrzański „Koncert na dwóch” dali Michał Jagiełło, znany taternik i pisarz, oraz Krzysztof Wojnarowski, anglista, fotografik i wydawca. Jagiełło wyciągnął z szuflady swoje poezje tatrzańskie, zaś Wojnarowski dołożył do tego fotografie gór.

„Macie Państwo przed sobą album dwóch poetów – jeden jest poetą słowa, drugi – obrazu. Łączy ich miłość najpiękniejsza, najczystsza miłość do gór, do Tatr wysokich, wspaniałych i groźnych. Kiedyś dostępne tylko dla mieszkańców i nielicznych śmiałków odkrywających  ich dziewicze ostępy, dziś góry te stały się miejscem bezrefleksyjnych często odwiedzin setek tysięcy czy milionów turystów” – napisał we wstępie znany krakowski fotografik Konrad Karol Pollesch.

Wiersze Jagiełły, który w górach spędził setki tysięcy godzin jako taternik, ratownik GOPR, wreszcie kontemplator górskiego piękna, są zaś bardzo refleksyjne. „Góry i Magury, materia i nazwy, w których brodzimy, wyławiając pogłosy znaczeń. /Grać to po swojemu nasycać przestrzeń /własnym tonem oddechem sztywnieniem /kolan w przyjacielskiej osobności” – pisze w tytułowym wierszu „Koncert na dwóch”. Wspomina tych, których znosił jako ratownik, wspomina zapach ziół i wapienne stromizny, wierzchołek Żółtej Turni prowokuje go do rozważań teologicznych.

Krzysztof Wojnarowski, którego fascynuje nie tylko przyroda Tatr, lecz także muzyka Mieczysława Karłowicza, tragicznie zmarłego w śnieżnej lawinie pod Małym Kościelcem, bardzo starannie dobrał do wierszy Jagiełły fotografie pejzażowe. Nie są to wysłodzone „landszafty”, lecz obrazy zmuszające do refleksji nad pięknem wysokich gór nie mniej mocno niż poetyckie rozważania taternika i byłego szefa Biblioteki Narodowej.

Z autorami i wydawcą będzie można spotkać się wkrótce w Zakopanem i w Krakowie. Zakopiańskie spotkanie odbędzie się we wtorek 11 grudnia o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim (Krupówki 12). Krakowianie mogą przyjść zaś w środę 12 grudnia o godz. 18 do siedziby Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK (ul. Jagiellońska 6).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy