Nowy numer 09/2024 Archiwum

Konkurs szopek rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto jubileuszowy 70. Konkurs Szopek Krakowskich. Najmniejsze ze zgłoszonych dzieł miało 5 cm, największe zaś 150 cm wysokości.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 163 szopki. 44 z nich wykonały osoby dorosłe, pozostałe dzieci i młodzież.

Przyniesiono je 6 grudnia na Rynek Główny pod pomnik Mickiewicza, a następnie przeniesiono w korowodzie do siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które od 1946 roku organizuje konkurs.

- Jurorzy pracowali przez wiele godzin aż do nocy - powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum  Historycznego. Rezultaty ogłoszono w niedzielę 9 grudnia w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury.

- Jesteśmy radzi, że na ogłoszenie wyników konkursu jubileuszowego wybrano naszą siedzibę. Bo szopka krakowska jest nie tylko częścią tradycji lokalnej, tradycji polskiej, lecz należy również do ogólnoświatowego dziedzictwa kulturowego - powiedział prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK.

Wtórował mu prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. - Kraków stoi tradycją. Nie tylko Starego Miasta, lecz również tych wsi i przedmieść, które weszły z czasem w jego skład. To przecież murarze z Krowodrzy i Zwierzyńca zaczęli chodzić z szopkami, które sami robili - powiedział prezydent.

Miał potem sporo roboty z wręczaniem nagród, bo było ich wiele. Dorośli szopkarze rywalizowali bowiem w kategoriach szopek: dużych, średnich, małych i miniaturowych. Były również kategorie dla młodzieży oraz dzieci do lat 8, od 9 do 11 lat, i od 12 do 14 lat. Przyznano także osobne nagrody.

W kategorii szopek miniaturowych zwyciężył Wiesław Barczewski. W kategorii małych nagrodzono pierwszym miejscem wspólnie: Mariana Dłużniewskiego i Macieja Moszewa. Wśród twórców szopek średnich najlepsi okazali się: Dariusz Czyż i Zbigniew Zyman, wśród tych, którzy robili tym razem szopki duże, triumfowali: Zbigniew Gillert i Leszek Zarzycki.

Zarzycki otrzymał również nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodą im. Zofii i Romana Reinfussów za całokształt twórczości szopkarskiej uhonorowano Kazimierza Stopińskiego. Nagrodę im. dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego (który zorganizował w 1937 r. pierwszy konkurs szopek) otrzymał Tadeusz Gillert.

Wielu wytrawnych szopkarzy otrzymało również drugie i trzecie nagrody. Tak było m. in. w przypadku Stanisława i Andrzeja Malików, ojca i syna, przedstawicieli słynnego rodu szopkarzy ze Zwierzyńca.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy