Nowy numer 15/2024 Archiwum

Pięć setek paczek

Ponad 500 paczek rozdał św. Mikołaj w czasie uroczystych Archidiecezjalnych Mikołajek, które odbyły się w Jabłonce.

Mikołajki połączone były z rozdaniem orderów biskupa z Miry i rozwiązaniem konkursu plastycznego i literackiego, których celem jest promowanie wizerunku prawdziwej postaci św. Mikołaja, a nie krasnala.

– Coraz więcej głosów staje w obronie prawdziwej postaci św. Mikołaja. Nie możemy się biernie przyglądać, jak dla potrzeb reklamy i marketingu próbuje się zrobić z niego skrzata w czerwonym kubraczku, jadącego z dalekiej Laponii na saniach ciągniętych przez renifery – mówił w czasie mikołajowej gali ks. Grzegorz Łomzik, proboszcz parafii w Jabłonce-Borach i inicjator mikołajek, które odbywają się już od kilku lat.

Archidiecezjalne Mikołajki zgromadziły ponad 500 dzieci i rodziców z całej południowej Polski. W programie były Msza św., przejazd orszaku św. Mikołaja do Orawskiego Centrum Kultury i wręczenie paczek oraz przyznanie Orderu św. Mikołaja. Nie zabrakło programu artystycznego.

Wśród nagrodzonych znaleźli m.in. Magdalena i Jan Dziadkowcowie z Krakowa. Magdalena Dziadkowiec-Gorzelany jest wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a jej mąż – cukiernikiem, chorążym cechu cukierników. – To z ich otwartego serca oraz pomocnej dłoni korzysta cały region myślenicki. Jak nam powiedziano, zawsze można liczyć na ich pomoc, a słodkości z ich cukierni już niejeden raz rozweseliły serca. Chcemy udekorować ich Orderem Świętego Mikołaja, aby przykład tego małżeństwa, ich zaangażowanie i modlitwa wspólna z oazą rodzin dawały przykład, jak dzisiaj podejmować dzieła świętego patrona – orzekli członkowie jury.

W czasie mikołajkowej gali rozdano również nagrody w konkursie plastycznym „Mikołajki 2012”. Jury miało do oceny ponad 250 prac. Archidiecezjalnym Mikołajkom towarzyszył także konkurs humanistyczny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy