Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Radość z karetki

Podhalański oddział związanej z Zakonem Maltańskim Maltańskiej Pomocy Medycznej dzięki otrzymanej karetce może już w pełni wspomagać organizację różnych wydarzeń sportowych, pielgrzymek, festynów.

Specjalistyczny pojazd poświęcił w niedzielę 9 grudnia kapelan maltańczyków ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. – Jesteście Bożym pancerzem dla ludzi, którzy potrzebują pomocy. Niesiecie im nadzieję i otaczacie ich należytą troską – mówił ks. Paśko.

– To dla nas historyczna chwila – podkreśliła Katarzyna Jaskulska, komendant podhalańskiego oddziału Maltańskiej Pomocy Medycznej – Służby Maltańskiej, tuż po poświęceniu karetki, która stanęła przed głównym wejściem do nowotarskiej świątyni. Maltańczycy zbierali ofiary od nowotarżan na defibrylator, którego nie ma na wyposażeniu pojazdu. Pieniądze na zakup karetki pochodzą ze zbiórki przeprowadzonej w 2010 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu podczas obchodów Dnia Służby Maltańskiej, a także od władz zakonu.

Nowotarski oddział jest jedynym na Podhalu. Należy do niego ponad 30 osób. W przyszłym roku organizacja ta będzie świętować 10-lecie. – Już teraz zapraszamy na obchody jubileuszowe w czerwcu przyszłego roku – podkreśla K. Jaskulska. W gronie maltańczyków są pielęgniarki, wykwalifikowani ratownicy medyczni. – Mamy także licealistów, którzy przechodzą różne szkolenia, aby w wieku 18 lat mogli zostać ratownikami – cieszy się szefowa nowotarskich maltańczyków.

Nowa karetka pozwoli na jeszcze lepsze zabezpieczenie różnego rodzaju imprez, w tym także pielgrzymek. Więcej o nowotarskim oddziale maltańczyków można przeczytać na stronie: http://www.msm.nowotarski.pl/.

Członkiem Zakonu Maltańskiego jest m.in. kard. Franciszek Macharski. To właśnie emerytowany metropolita krakowski zaprosił zakon do otworzenia oddziałów w Polsce. Pierwszy powstał w Krakowie. Maltańczycy stanowią grupę osób, które zgromadziły się dobrowolnie, by żyć w oparciu o podstawy wiary katolickiej i działać zgodnie z hasłem Zakonu Maltańskiego: „ochrona wiary i pomoc potrzebującym”.

Niestety, niektóre oddziały Maltańskiej Pomocy Medycznej, m.in. w Krakowie i Myśleniach, nie działają już pod patronem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma