Strajki, bibuły, zomowcy

Krakowskie obchody 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowało pod hasłem „Raport z oblężonego miasta” Stowarzyszenie Studenci dla RP.

W tym roku w organizację rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaangażowały się oddziały Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej w całym kraju. W każdym mieście będą one jednak miały nieco inny charakter. Krakowskie wydarzenia będą skupione wokół kwestii słuszności wprowadzenia stanu wojennego w kontekście jego skutków. – Szczególnie zależy nam na dotarciu do młodzieży, która nie miała okazji poznać szczegółów „niewygodnej historii Polski” – informują organizatorzy.

13 grudnia już od godz. 8 będzie trwało na Rynku Głównym rozdawanie okolicznościowych gazetek i wyświetlanie w „minikinie” zdjęć oraz filmów związanych z tematyką stanu wojennego. W okolicach rynku będzie można również spotkać strajkujących studentów oraz patrolujących ulice funkcjonariuszy MO i ZOMO.

Swój wystrój zmieni na jeden dzień Klub "Pod Jaszczurami" – na jego ścianach zawisną transparenty i zdjęcia z tamtych lat. O godz. 12 Leszek Jaranowski, były opozycjonista, zaprezentuje druk tzw. bibuły, a o godz. 13 odbędzie się finał konkursu „Wielkie korepetycje z historii – stan wojenny”.

Zaplanowano również dwa panele dyskusyjne, także w Klubie "Pod Jaszczurami". Pierwszy z nich – z udziałem historyków, doktorantów i studentów – rozpocznie się o godz. 15. W drugim wezmą udział „świadkowie historii”: krakowscy opozycjoniści, którzy opowiedzą m.in. o trudach codziennego życia w Polsce w latach 1981–83. W dyskusjach pojawi się również temat słuszności wprowadzenia stanu wojennego oraz jego skutków.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego są częścią projektu „Dotknij historii” – jednego z głównych filarów działalności Stowarzyszenia Studenci dla RP. Podobne wydarzenia studenci przygotowywali już w latach 2010 i 2011.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..