Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Budowa Paderevianum II przerwana

Uniwersytet Jagielloński rozwiązał umowę z konsorcjum Budostal 2 SA – Elektromontaż Kraków SA, która miała wybudować nowy budynek dla Wydziału Filologicznego – Paderevianum II.

Przyczyną wypowiedzenia umowy była utrata płynności finansowej przez wykonawcę. – Firma nie dotrzymała żadnego z terminów i odwlekała decyzję o opuszczeniu budowy – mówi prof. Maria Jolanta Flis, prorektor UJ ds. rozwoju. Dodaje, że umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, a obecnie trwa inwentaryzacja placu budowy i opuszczanie go przez wykonawcę. Prorektor podkreśla jednak, że dotychczasowe prace zostały wykonane poprawnie.

Obecnie opóźnienie wynosi ok. 3 miesięcy. Nie zagraża to rozliczeniu inwestycji, która w większości finansowana jest z pieniędzy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Termin rozliczenia upływa z końcem roku 2015, co oznacza, że budowa powinna zostać zakończona do marca 2015 r. – Inwestycja nie jest zagrożona i musi zostać zrealizowana – uspokaja prof. Flis.

Najpoważniejszym problemem, który wiąże się z rozwiązaniem umowy z Budostalem, jest konieczność ogłoszenia nowego przetargu i znalezienie nowego wykonawcy, a co za tym idzie – wzrost kosztów inwestycji. – Koszty wzrosną z pewnością, ale nie wiadomo jeszcze, jak duża będzie to różnica – przyznaje prof. Flis. Zapewnia jednak, że tego typu zagrożenia są brane pod uwagę przy realizacji każdej inwestycji.

Jak poinformował GN inż. Andrzej Kandia, zastępca kanclerza UJ ds. techniczno-inwestycyjnych, dokumentacja  wystarczająca do uruchomienia nowego przetargu może być gotowa pod koniec lutego przyszłego roku.

Pierwszy przetarg został rozstrzygnięty w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Po rozwiązaniu umowy zobowiązania Budostalu wobec biura projektowego, które jako podwykonawca przygotowywało najpierw projekt budowlany, a teraz wykonawczy, przejął uniwersytet. Dzięki temu uczelnia będzie dysponowała kompletnym projektem, a kolejny przetarg obejmie jedynie jego realizację.

Przed rozwiązaniem umowy udało się wykonać część piwnic jednego z dwóch budynków, z których będzie się składało Paderevianum II. – Będziemy starali się jak najszybciej zabezpieczyć je od strony konstrukcyjnej – mówi inż. Andrzej Kandia. Budowa drugiego budynku w całości będzie należała do nowego wykonawcy.

Umowa na realizację tzw. Nowego Paderevianum została podpisana 18 maja 2011 roku. Według podjętych wtedy ustaleń, wznoszenie dwóch budynków w sąsiedztwie Auditorium Maximum i Collegium Paderevianum o łącznej powierzchni 9 tys. mkw., miało zakończyć się w grudniu 2013 r. Wartość inwestycji to niespełna 50 mln zł. Wkład własny uniwersytetu stanowiła działka, na której staną budynki. Reszta została sfinansowana z pieniędzy unijnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy