Nowy numer 09/2024 Archiwum

Niezabitowski szefem muzealników

Muzealnik z Krakowa poszefuje innym muzealnikom. Michał Niezabitowski został prezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Niezabitowski był dotąd wiceprezesem tego stowarzyszenia. Urodzony w 1962 r. w znanej rodzinie szlacheckiej herbu Lubicz, ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od stycznia 2004 r. jest dyrektorem Muzeum Historii Miasta Krakowa.

W trakcie trwania jego kadencji dyrektorskiej zdynamizował działanie placówki, przystosowując ją do nowoczesnych standardów muzealnictwa. Muzeum otworzyło m.in. nowe multimedialne ekspozycje w Fabryce Schindlera i w podziemiach Rynku Głównego. Remontowana i modernizowana jest główna siedziba placówki w Pałacu Krzysztofory.

Zaawansowane są także prace nad Skarbcem Krakowskim na Bielanach, będącym połączeniem magazynu muzealnego z nowoczesnym centrum informacji i edukacji. Pełną parą idzie również cyfrowe kopiowanie zbiorów MHMK, co przyczyni się m.in. do ułatwienia ich udostępniania.

– Współczesne muzeum nie jest już tylko miejscem pasywnego przechowywania i chronienia zbiorów, gdzie zwiedzający chodzą w kapciach. Jest miejscem spotkań, gdzie odbywa się aktywne, a nie bierne obcowanie z wytworami kultury przeszłości i współczesności – deklarował Michał Niezabitowski.

Tę nowoczesną wizję muzealnictwa starał się forsować jako członek władz stowarzyszenia, którym teraz kieruje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy