Debaty historyków i relacji świadków można było wysłuchać w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Inną inicjatywą związaną z 13 grudnia 1981 r. była akcja "Światło Wolności", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej (który był także partnerem "Raportu z oblężonego państwa"). Przypominając bożonarodzeniowe orędzie Prezydenta USA, po którym w milionach amerykańskich domów zapłonęły świece na znak solidarności z Polakami, IPN zaproponował, by 13 grudnia, o 19.30 w ten sam sposób uczcić pamięć tych, którzy 30 lat temu cierpieli i ginęli w obronie wolności. Świecę można było zapalić także wirtualnie: korzystając z profilu IPN na portalu facebook. Materiały związane z stanem wojennym wyświetlano również w telewizji tramwajowej.
Instytut zorganizował także konkurs fotograficzny. Do 17 grudnia można na adres edu@ipn.gov.pl nadsyłać zdjęcia przedstawiające przebieg akcji "Światło Wolności".
Również 13 grudnia odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych działaczom opozycji antykomunistycznej. Srebrnym Krzyżem Zasługi za dokumentowanie i upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski odznaczony został Ireneusz Kunert. Odznaczenia, w imieniu prezydenta RP wręczył wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak. Na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczonych zostało 27 osób.
Wieczorem, w bazylice Mariackiej odbyła się, zorganizowana przez NSZZ "Solidarność" Region Małopolska, Msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze u czci poległych w walce o niepodległość Polski.