Wręczono tegoroczne Nagrody Miasta Krakowa. Otrzymali je: rzeźbiarka Małgorzata Olkuska, reżyser i aktor Mikołaj Grabowski oraz poeta Leszek Aleksander Moczulski.
– To ludzie, którzy wnieśli niemały wkład do polskiej kultury i sztuki – powiedział w sali obrad Rady Miasta prezydent prof. Jacek Majchrowski. Nagrodzono ich za całokształt dokonań.
Małgorzata Olkuska jest pierwszą w Krakowie kobietą rzeźbiarką, która posiada tytuł profesorski. Była na ASP uczennicą prof. Mariana Koniecznego. Od wielu lat wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Przyczyniła się do powstania Wydziału Sztuki tej uczelni. Swoje fascynacje rzeźbiarskie wyraża w ceramice oraz rzeźbach marmurowych. Jej ulubioną pracą jest marmurowe „Epitafium dla Stańczyka”. Spod dłuta prof. Olkuskiej wyszła również rzeźba na grobie Marka Grechuty w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego.
Mikołaj Grabowski z kolei jest przede wszystkim reżyserem teatralnym, choć bywał i aktorem, i dyrektorem teatrów. Ceniono m.in. jego inscenizację w Teatrze im. Jaracza w Łodzi „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego oraz zrealizowanego w krakowskim Teatrze STU „Opisu obyczajów” ks. Jędrzeja Kitowicza. Odcisnął swój ślad w teatralnych dziejach Krakowa jako dyrektor Teatru im. Słowackiego (1981–1985) i Starego Teatru (2002–2012). Jest także profesorem krakowskiej PWST.
Poezja liryczna Leszka Aleksandra Moczulskiego od kilkudziesięciu lat ma wielu miłośników. On sam przyjechał niegdyś na studia polonistyczne pod Wawel, bo uważa, że „Kraków jest idealnym miejscem dla poetów, malarzy i muzyków”.
Wielu słuchaczy piosenek Skaldów – „Cała jesteś w skowronkach”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokocha”, Marka Grechuty – „Korowód”, „Magia obłoków” nie wie zapewne, że ich teksty wyszły spod pióra L.A, Moczulskiego. Napisał również teksty do oratoriów Jana Kantego Pawluśkiewicza „Nieszpory ludźmierskie” (1992) i „Przez tę ziemię przeszedł Pan” (1999). W twórczości poetyckiej Moczulskiego bardzo ważny jest nurt religijny.
Prócz wyróżnień dla wielkich twórców nauki i sztuki, elementem corocznych Nagród Miasta Krakowa są również wyróżnienia dla autorów najlepszych prac dyplomowych. Tym razem otrzymały je Anna Kocot za pracę doktorską „Kształt typograficzny XVI-wiecznych druków krakowskich – oficyny Floriana Unglera i Macieja Wirzbięty” obronioną na Wydziale Polonistyki UJ i Joanna Olchawska za pracę magisterską „Analiza możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza z autobusów komunikacji miejskiej w Krakowie”.