Nowy numer 47/2023 Archiwum

"Laur" dla językoznawcy

Prof. Walery Pisarek odebrał "Laur" Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - wyraz najwyższego uznania środowiska dziennikarskiego.

"Orędownikowi polszczyzny i mistrzowi pokoleń dziennikarzy" - głosi dedykacja wygrawerowana na statuetce. Oficjalnie przyznanie nagrody zostało ogłoszone 18 grudnia w Warszawie, jednak profesor, który nie był wtedy obecny na gali SDP, odebrał ją podczas posiedzenia Rady Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Zapytany, czy czuje się wychowawcą krakowskich dziennikarzy przyznał, że uczniów miał wielu: - Nie wiem tylko, czy wszyscy z nich byliby zadowoleni, gdybym przypominał im, że są moimi uczniami - mówił z uśmiechem profesor, tuż przed rozpoczęciem posiedzenia.

Przyznał również, że na początku nie uwierzył, że otrzymał "Laur": - Zareagowałem tak, jak by to była prowokacja dziennikarska i przez kilka dni sądziłem, że udało mi się wszystkich przechytrzyć - wpomina. Kiedy jednak kolejne osoby zwracały się do niego z gratulacjami, pojawiło się zażenowanie: - Wiem przecież, jak wielkimi autorytetami są wszyscy wcześniejsi laureaci - wyjaśnia prof. Pisarek. - Potem to zażenowanie ustąpiło miejsca dumie i dziś - mówił w dniu wręczenia ngrody - jestem bardziej wyprostowany niż zwykle.

Laudację, odczytaną w Warszawie, wygłosił wicedyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII dr Krzysztof Gurba. "Prof. Pisarek jest wielkim nauczycielem, mistrzem pokoleń dziennikarzy. Nie tylko studentów dziennikarstwa, dla których napisał większość swoich dzieł, ale całych środowisk i wszystkich entuzjastów języka polskiego, choćby tych, którzy gromadzą się na Dyktandach Narodowych, wymyślonych przez Profesora, zresztą najczęściej też dostarczyciela karkołomnych dyktowanych tekstów" – wskazywał. Podkreślił także, że w powszechnym odbiorze wkład profesora w systematyzację nauk o mediach nie jest wystarzająco dowartościowany.

- To uniwersalny autorytet dla wszystkich dziennikarzy w Polsce, ale moim zdaniem powinien być nim w jeszcze szerszym gronie - mówi Krzysztof Gurba. - Zdecydowanie zasługuje on na uznanie międzynarodowe - podkreśla.

Prof. Walery Pisarek jest językoznawcą i prasoznawcą, specjalistą w dziedzinie komunikowania masowego oraz socjolingwistyki a także honorowy prezesem Rady Języka Polskiego. Od 1982 był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od 2009 pracuje naukowo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W latach 1969-2000 był dyrektorem Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie. Jest autorem licznych publikacji dotyczących języka polskiego, mediów, teorii informacji i komunikacji masowej. Brał także udział w opracowywaniu licznych wydań słownika ortograficznego. Jest przewodniczącym jury i autorem większości tekstów konkursu ortograficznego "Ogólnopolskie dyktando".

Za książke "Nowa retoryka dziennikarska" otrzymał w 2002 roku Śląski Wawrzyn Literacki. W 2011 r. nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy