Sowiniec większej mocy

Będą pieniądze na nowy kabel elektryczny dla kopca Piłsudskiego. Prezydent i Rada Miasta znaleźli w budżecie gminy 450 tys. zł na położenie nowego kabla dostarczającego prąd na Sowiniec.

Dzięki tej zaplanowanej na 2013 r. inwestycji, możliwe będzie wreszcie uruchomienie 4 armatek wodnych mających nawadniać zbocza polskiej Mogiły Mogił. Stary, ciągle ulegający awariom kabel nie zapewniał odpowiedniej mocy, a to właśnie woda jest największym zagrożeniem dla tak wielkiej budowli ziemnej – zarówno jej nadmiar podczas obfitych deszczów, jak niedobór w okresach suszy.

Kiedy na wzgórze Sowiniec, gdzie usypano kopiec, dotrze już energia elektryczna o stosownych parametrach, problemem przestanie być także bieżące utrzymywanie położonego w pobliżu pawilonu stanowiącego zaplecze prac remontowych i mieszczącego izbę pamięci budowy oraz odbudowy nietypowego pomnika polskiej niepodległości, zawierającego ponad 4 tys. ziem z pól bitewnych i miejsc kaźni rodaków walczących o wolność Rzeczypospolitej od 1794 do 1989 roku.

W dalszej perspektywie przewidziana jest iluminacja kopca Józefa Piłsudskiego, chociaż z jej uruchomieniem związane byłyby dodatkowe koszty i z pewnością nie funkcjonowałaby ona każdego dnia po zmroku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..