Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowe otwarcie muzyczne

Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie ma nowego Redaktora Naczelnego. Od 1 stycznia objął tę funkcję muzykolog Daniel Cichy.

- Pan Daniel Cichy jest znanym w środowisku artystycznym muzykologiem, związanym z Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Jagiellońskim oraz cenionym publicystą muzycznym, od wielu lat współpracującym z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ruchem Muzycznym”, Drugim Programem Polskiego Radia, Radiem Krakow oraz fachową prasą zagraniczną – stwierdził Adam Radzikowski, prezes PWM.

- Dla naszej oficyny istotne jest, że w kręgu zainteresowań nowego Redaktora Naczelnego miejsce szczególne zajmuje twórczość kompozytorów współczesnych, a rozmaite przejawy życia muzycznego w Polsce były przedmiotem jego licznych analiz – dodał Radzikowski.

Nowy Redaktor Naczelny (ur. 1979) jest muzykologiem i publicystą muzycznym. Studiował w Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Karola Ruprechta w Heidelbergu.

„Każdej niedzieli parafianie lipskiego kościoła słuchali nowej kantaty Jana Sebastiana Bacha. Mecenasi Wolfganga Amadeusza Mozarta chcieli być świadkami premiery kolejnego dzieła. Warto zastanowić się nad pytaniem, dlaczego dzisiejsza publiczność słucha po raz kolejny „V Symfonii” Beethovena niż nowego utworu Pawła Mykietyna? Przecież kompozycje pisane dzisiaj, w znanej nam przestrzeni polityczno-społeczno-kulturalnej, powinny być nam bliższe.

Nie uciekajmy od nowości. Rozbijmy mur niechęci podszytej nierzadko nieznajomością i koślawym stereotypem. Warto wszak spotkać się z muzyką nową, nie bojąc się konfrontacji i podejmując próbę jej zrozumienia” – napisał Daniel Cichy w tekście „Muzyka nowa, persona grata, czyli o bogactwie muzyki współczesnej”.

Założone w 1946 r. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest największą w kraju oficyną tego typu. Publikowało i publikuje książki, partytury kompozycji muzycznych. Do jego największych osiągnięć należy publikacja dzieł wszystkich: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza oraz kilkunastotomowa „Encyklopedia Muzyczna” wydana w latach 1979-2012. Wysoki poziom edytorski produkcji PWM jest m. in. skutkiem wieloletniego szefowania tej oficynie przez prof. Mieczysława Tomaszewskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama