Nowy numer 44/2020 Archiwum

Życie szczytem pokoju

W wygłoszonej w Nowy Rok homilii kard. Stanisław Dziwisz przypomniał znaczenie imienia Jezusa i nawiązał do papieskiego orędzia na Światowy Dzień Pokoju.

- Syn Boży i Syn Maryi otrzymuje imię, w którym zapisana jest Jego tożsamość oraz Jego misja. Jezus – Jehoszua – znaczy „Bóg zbawia” - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas pierwszej w 2013 roku Mszy św. odprawionej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Przypomniał on moc imienia Jezusa: - Od dwóch tysięcy lat zginają się przed Jezusem kolana ludzi, którzy zawierzyli Mu swój los, dla których jest wszystkim.

Metropolita krakowski w wygłoszonym kazaniu przytoczył także słowa orędzia Benedykta XVI na 46. Światowy Dzień Pokoju obchodzony właśnie 1 stycznia, w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi: "Prawdziwie czynią pokój ci, którzy kochają życie, bronią go i je promują we wszystkich jego wymiarach: osobistym, wspólnotowym i transcendentnym. Życie w pełni jest szczytem pokoju". W orędziu tym - co również wyjaśniał kard. Dziwisz - papież podkreśla, że zasady związane z obroną życia czy wartośći małżeństwa czy rodziny są wpisane w naturę człowieka i ich promowanie przez Kościół nie ma charakteru wyznaniowego.

Na zakończenie Kardynał skierował do zgromadzonych swoje noworoczne życzenia, obejmując nimi papieża, Kościół, rządzących, rodziny, a także chorych, więźniów i ubogich. Podsumował je błogosławieństwem odczytanym z biblijnej księgi Liczb: "Niech was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad wami, niech was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku wam swoje oblicze i niech was obdarzy pokojem”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama