Nowy numer 42/2020 Archiwum

Komendant Adam Młot

Kraków już oficjalnie ma nowego szefa Straży Miejskiej: spadochroniarza, karatekę i specjalistę od obozów przetrwania

Adam Młot zastąpił Janusza Wiaterka, który sam złożył rezygnację po ujawnieniu serii skandali w krakowskiej straży. "Dziennik Polski" opisał kilka przypadków brania łapówek i pobić, jakich dopuścili się strażnicy w ostatnich latach. W sieci można było zobaczyć brutalne zatrzymanie menedżera jednej z krakowskich restauracji, prasa ujawniła także bulwersującą historię pobicia emerytowanego policjanta oraz ataku na mężczyznę, który robił zakupy.

Prezydent bez wahania przyjął dymisję komendanta. Jego następca ma zaprowadzić porządek w straży i zmienić jej sposób działania.

Adam Młot zapowiedział, że w ciągu trzech miesięcy złoży prezydentowi propozycje zmian w Straży. W pierwszej kolejności ma dokonać wnikliwej analizy struktury jednostki. Chce, by więcej strażników pojawiło się na  osiedlach, zamierza też wzmocnić rolę strażnika rejonowego, m.in. poprzez zwiększenie liczby tych funkcjonariuszy oraz bardziej ścisłą współpracę z policjantami dzielnicowymi.

– Straż Miejska to bardzo ważna jednostka w strukturze miasta. Choć budzi mieszane odczucia, bo jedni uważają, że jest potrzebna, drudzy są za jej likwidacją, uważam, że rola, którą spełnia ta służba, jest optymalna – mówił prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu komendantowi.

Adam Młot jest związany z magistratem od 2001 roku, zawsze zajmował się bezpieczeństwem. Przez pół roku pełnił już obowiązki Komendanta Straży Miejskiej. W lipcu 2006 r. objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Bezpieczeństwa Imprez Sportowych i Miejskich Imprez Masowych. Od 1 stycznia 2011 r. sprawował funkcję Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Koordynował zabezpieczenie wielkich wydarzeń w Krakowie: m.in. pogrzebu pary prezydenckiej czy mistrzostw Euro 2012. Był także pomysłodawcą projektu obozów przetrwania dla kibiców klubów Wisły i Cracovii mających zmniejszyć napięcie i agresje wyładowywane na stadionach. Pasją Adama Młota są karate, jazda motocyklem i skoki spadochronowe. Należy do sekcji spadochronowej WKS WAWEL i Aeroklubu Kieleckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama