Nowy numer 44/2020 Archiwum

Franciszkanie wylosowali św. Agnieszkę

6 stycznia krakowscy franciszkanie losowali swoich patronów. Patronką prowincji krakowskiej została św. Agnieszka z Pragi.

Święto Objawienia Pańskiego jest zawsze dla franciszkanów czasem wzajemnego kolędowania oraz losowania przez każdego z braci patrona i motta na bieżący rok. Przełożeni losują zaś patronów dla swoich klasztorów lub prowincji.

– Współbracia szli od celi do celi ze śpiewem na ustach i modlili się o Boże błogosławieństwo dla siebie na Nowy Rok. Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów wylosował dla swojej jurysdykcji za patronkę św. Agnieszkę z Pragi.

Za sentencję posłużą zaś słowa irlandzkiego pisarza i dramaturga George’a Bernarda Shawa: „Człowiek, który w nic nie wierzy, boi się wszystkiego” – mówi o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy krakowskiej prowincji franciszkanów.

– Nasi patronowie z Bożej Opatrzności mają się przez najbliższy rok nami opiekować. W naszych osobistych i wspólnotowych modlitwach powinniśmy prosić ich o wstawiennictwo za nami. Święci są blisko nas i wypraszają nam u Pana Boga wszelkie potrzebne łaski. Niech także i w tym roku tak będzie – wyjaśnił o. Jarosław Zachariasz OFM, prowincjał.

Św. Agnieszka z Pragi (1211–1282) była córką króla Czech Przemysława Ottokara I. Po matce wywodziła się zaś z królewskiego rodu węgierskich Arpadów. Ród ten wydal wielu świętych, m.in. Stefana, Emeryka, Elżbietę Węgierską, Jadwigę Śląską, Kingę i Jolantę. Królewna ufundowała w Pradze klasztory franciszkanów i klarysek. Sama została mniszką w ufundowanym przez siebie klasztorze. Była znana ze świątobliwego życia i wielu dzieł miłosierdzia. Kanonizował ją 12 listopada 1989 r. Papież Jan Paweł II.

– Dziś również bracia oznakowali symbolicznie drzwi swoich cel skrótem „CMB 2013” (Jest to skrótowiec utworzony od łacińskich słów: „Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi to mieszkanie”). To znak, że do naszego mieszania przyjęliśmy Nowonarodzonego. Jest to również dla nas zadanie, aby wchodzący w progi naszego domu, klasztoru spotykali bądź odnajdywali Boga – dodał o. Jan Maria Szewek.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama