Nowy numer 42/2020 Archiwum

Balet dworski w Teatrze Ludowym

Czas na wielką gratkę dla miłośników teatru, baletu, pantomimy i tańca! Przedstawienia z różnych epok w uniwersalnej i żartobliwej formule (gwarantującej świetną zabawę) to znakomita propozycja na ciekawe i rodzinne spędzenie niedzielnego popołudnia.

W szachy zagrać każdy może. No, prawie każdy. W te tradycyjne, rzecz jasna, które można rozłożyć na stole. A jak zagrać w szachy... tańcząc? Może być trudno. Tym bardziej warto więc zobaczyć, jak to robią mistrzowie, czyli tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, których wspaniała interpretacja ponadczasowego tekstu Jana z Czarnolasu zachwyci każdego widza. Dzięki oryginalnym choreografiom, wyjątkowym kostiumom, pantomimie z domieszką żywego słowa, 13 stycznia o godz. 17 (oraz 3 lutego o godz. 17) na Dużej Scenie Teatru Ludowego (os. Teatralne 34) wprowadzą nas w świat szachowych rozgrywek i dworskich intryg. Spektakularne figury i gra postaci z poematu to wyśmienita intelektualna rozrywka podana w lekkiej i żartobliwej formie, nie tylko dla miłośników gier szachowych.

Tydzień później – 20 stycznia o godz. 17 – widzowie, którzy zasiądą w Teatrze Ludowym, powinni (w wyobraźni) zaparzyć dobrą kawę, zamknąć oczy, delektować się jej smakiem i zapachem i... zobaczyć ożywiony, roztańczony serwis do kawy! Na scenie pojawi się też miłośniczka aromatycznego, kawowego trunku – Liza Turek, czyli właścicielka kawiarni oraz urocze dzieci w roli Ziarenek Kawy. Wszystko to zostanie wpisane w szereg zabawnych sytuacji w konwencji barokowych baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. To prawdziwa uczta dla smakoszy sztuki!

W kolejną niedzielę, czyli 27 stycznia (a później również 10 lutego), o godz. 17 tancerze baletu „Cracovia Danza” przeniosą nas w pełne uroku lat 20-lecia międzywojennego. Któż z nas nie zna muzycznych przebojów i bohaterów starego kina?! Poczujmy więc atmosferę ówczesnych kabaretów i kawiarni, zobaczmy prawdziwych dżentelmenów i szykowne damy w intrygujących fokstrotach, szalonych charlestonach i nastrojowych tangach!

Bilety na wszystkie spektakle cyklu „Niedziele dla Tańca – Balet Dworski Cracovia Danza w Teatrze Ludowym” można kupić w Biurze Obsługi Widzów (os. Teatralne 23, tel. 12/680 21 12, e-mail: rezerwacja@ludowy.pl), w kasach biletowych teatru (os. Teatralne 34, tel. 12/680 21 16; Rynek Główny 1, tel. 12/421 50 16) oraz w biurze baletu „Cracovia Danza” (pl. Na Groblach 7, tel. 12/421 08 36, kom. 604 969 775, e-mail: cracoviadanza@cracoviadanza.pl).

Organizatorem przedsięwzięcia, nad którym honorowy patronat objął prezydent miasta Jacek Majchrowski, jest Balet Dworski "Cracovia Danza", a współorganizatorami – Fundacja "Ardente Sole" i Teatr Ludowy. Partnerem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cracoviadanza.pl, w zakładce „Niedziele dla Tańca”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama