Nowy numer 42/2020 Archiwum

Miłość jak melodia według o. Knotza

O budowaniu małżeńskiej więzi i modlitwie o dobry seks z o. Ksawerym Knotzem OFMCap, duszpasterzem rodzin, rozmawia Monika Łącka.

MONIKA ŁĄCKA: Czego życzy Ojciec wszystkim małżeństwom naszej diecezji na nowy 2013 rok i każdy kolejny rok wspólnego życia?

O. KSAWERY KNOTZ OFMCap: – Szczęścia przeżywanego we dwoje i z Bogiem. Jeśli małżonkowie są ze sobą szczęśliwi, jeśli wiedzą, że są w związku z człowiekiem, którego kochają i są przez niego kochani, mają siłę do pokonywania problemów codzienności, osiągania sukcesów w pracy itd. Szczęśliwa małżeńska miłość rozjaśnia wszystkie płaszczyzny życia.

Jak przekonać małżonków, że Bóg jest przy nich nie tylko wtedy, gdy wspólnie się modlą, ale także gdy gotują obiad i podczas współżycia seksualnego? Dla wielu osób to nowość, którą ciężko zrozumieć, bo na ambonie prawie nikt o tym nie mówi...

– Ludzie często uważają, że Bóg jest obecny tylko w kościele, np. podczas sprawowania sakramentów. Ewentualnie przypominają sobie o Bogu, gdy w ich życiu dzieje się coś złego. Nie mają wtedy oporów, by prosić Go np. o uzdrowienie z różnych chorób i liczą na Bożą ingerencję w sprawy związane z fizjologią. Natomiast gdy słyszą, że mogą zaprosić Boga do małżeńskiego łoża, mówią, że to przesada, że nie wypada. W ten sposób oddzielają swoje życie seksualne od Boga, moralności, duchowości, jakby nie dostrzegali, że seks wiąże się z podejmowaniem konkretnych decyzji, że podejmując współżycie seksualne, nie tylko biorą odpowiedzialność za to, co robią, ale także budują relacje ze sobą nawzajem i z Bogiem.

Są jednak osoby, które z domu rodzinnego wyniosły błędne przeświadczenie (z którego trudno się potem uwolnić w życiu małżeńskim), że wszystko, co związane jest ze sferą seksualną, jest grzeszne, a seks jest tylko po to, by w małżeństwie pojawiły się dzieci.

– To problem, który rzadko jest podejmowany w Kościele – bo na Mszy nie wypada, a konfesjonał nie zawsze sprzyja prostowaniu błędnych poglądów. (...)

------

Całą rozmowę, w której o. Ksawery Knotz podpowiada, jak dbać o małżeńską jedność i wyjaśnia, co w małżeństwie jest najważniejsze, można przeczytać w "papierowym" wydaniu "Gościa" nr 02/2013 r.

Na zainteresowanych tematem czeka też konkurs, w którym do wygrania są książki o. Knotza "Nie bój się seksu, czyli kochaj i rób, co chcesz”, ufundowane przez Wydawnictwo „Esprit”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama