Nowy numer 44/2020 Archiwum

Specjalna z sukcesami

Niezliczone programy unijne, wiele sukcesów ogólnopolskich, nowoczesne wyposażenie, poprawa warunków lokalowych – to tylko niektóre „plusy” Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu.

Społeczność szkoły zorganizowała tradycyjne spotkanie noworoczne. Licznych gości, wśród których byli przedstawiciele różnych instytucji i placówek, przywitała grupa regionalna „Milusioki” działająca od września 2008 roku.

– Mam nadzieję, że obejrzany występ i klimat dzisiejszego spotkania podtrzymają radosny nastrój, pogodę ducha i optymizm, który powinien towarzyszyć nam nie tylko w trakcie dzisiejszego spotkania, ale również przez wszystkie dni roku – mówił dyrektor Tadeusz Kalata.

Zespół skupia 30 dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 23 lat. „Milusioki” w swoim artystycznym dorobku mają wiele sukcesów na poziomie powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim.  W roku szkolnym 2011/2012 zespół brał udział w projekcie „Ja też mogę zostać artystą”, współfinansowanym przez Unię Europejską. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie „Dasz Radę” Inicjatywa Społeczno-Edukacyjna działające przy SOSW nr 1 w Nowym Targu w partnerstwie z Zespołem im. Ludwika Łojasa z Łopusznej. W ramach projektu odbywały się warsztaty muzyczno-taneczne oraz zakupiono stroje regionalne dla członków grupy. Całkowita wartość projektu wynosiła 49 950 zł.

– Jeszcze w pamięci mam ubiegłoroczne noworoczne spotkanie z Państwem, obfitujące w wiele wzruszeń, dowodów sympatii, deklaracji przyjaźni i najważniejsze – słów zamienionych w czyn. Miniony rok to uczniowie, którzy opuścili mury naszego ośrodka przygotowani do zmagań w wymagającym świecie. To kolejne uśmiechnięte, pełne radości dzieci, które już znalazły „swój kawałek nieba”. Dzieci pogodne, wreszcie odnoszące sukcesy, nagradzane brawami – to nasi wychowankowie – podkreślał dyrektor.

Zaznaczył, że w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczyciele skupiają się na wszechstronnym przygotowaniu wychowanków do życia. – Wykwalifikowana kadra pedagogiczna, nauczyciele, wychowawcy, którzy na przestrzeni wielu lat cierpliwie i z wielkim sercem służą uczniom i ich rodzicom dają gwarancję wzorowo wykonanej pracy. Specjalistyczne wsparcie, dobrze wyposażona baza dydaktyczna, nowoczesne środki i metody pracy pozwalają na wydobycie z każdego dziecka tego, co w nim najcenniejsze, najbardziej wartościowe – kontynuował.

Wymienił też nazwy wielu programów unijnych realizowanych w szkole oraz osiągnięcia uczniów na wszystkich poziomach. – Wiele dobrych rzeczy dzieje się w naszym ośrodku, cokolwiek czynimy, robimy to w dobrej wierze. Staramy się przekazać naszym wychowankom to, co najlepsze, przygotować ich do życia we współczesnym świecie, który jest zaskakujący i niesie ze sobą również mieszanki zła i dobra – mówił Tadeusz Kalata.

Miniony rok obfitował w najkosztowniejsze w historii ośrodka po budowie inwestycje, podejmowane przez Starostwo Powiatu przy współudziale środków unijnych. Zakończony został proces termomodernizacji placówki. Zmodernizowano także od wielu lat nieremontowaną kuchnię.

– Z codziennych, drobnych sukcesów rodzi się nasza siła. Uśmiechnięte buzie naszych uczniów, pierwsze wypowiedziane słowa, własnoręcznie wykonana laurka, samodzielnie zawiązany but. To dla innych niezrozumiałe, ale dla nas najpiękniejsze dowody potwierdzające sens naszej pracy – puentuje dyrektor placówki.

SOSW nr 1 to największa i najbardziej znana placówka na Podhalu, gdzie kształcą się dzieci z całego regionu, nie tylko z Nowego Targu.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama