Nowy numer 50/2018 Archiwum

Stalowy magnat doktorem AGH

Lakshmi Mittal, właściciel i prezes koncernu ArcelorMittal, czyli największego na świecie producenta stali, otrzymał doktorat honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu godności doktora h.c. właścicielowi i prezesowi konceru ArcelorMittal napisano, że tytuł został przyznany za „wkład w strategiczny rozwój oraz konsolidację branży hutniczej w skali światowej, restrukturyzację i unowocześnienie przemysłu hutniczego w Polsce, wieloletnie wspieranie współpracy naukowej i promowanie Akademii Górniczo-Hutniczej oraz umożliwianie poszerzenia wiedzy praktycznej dla studentów i oferowanie atrakcyjnych miejsc pracy dla absolwentów”.

– Aktem tym nasza uczelnia pragnie wyrazić uznanie dla osiągnięć i dorobku osoby szczególnie zasłużonej dla polskiej oraz światowej gospodarki – mówił podczas piątkowej uroczystości rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka. W wygłoszonej laudacji prof. Mirosław Karbowniczek zaznaczył, że nadanie doktoratu honoris causa Lakshmi Mittalowi to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, który w zeszłym roku obchodził 90-lecie swojego istnienia.

Dziękując za przyznane wyróżnienie, Lakshmi Mittal przyznał, że krakowska AGH jest mu dobrze znana, bo przez 100 lat swojej działalności zapracowała na reputację jednej z najlepszych uczelni w Europie kształcących adeptów górnictwa i metalurgii. – Akademia jest cennym źródłem talentów, także dla ArcelorMittal Poland. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zatrudniliśmy aż 140 jej absolwentów – powiedział.

Lakshmi Mittal urodził się 15 czerwca 1950 r. w mieście Sadulpur w Radżastanie w Indiach. Jest dyrektorem generalnym oraz prezesem firmy ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali i znaczącej firmy wydobywczej, zatrudniającej 260 tys. osób w 60 krajach. W Polsce działa spółka ArcelorMittal Poland, do której należy ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego przemysłu hutniczego w naszym kraju. W jej skład wchodzą huty w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie oraz Zakłady Koksownicze Zdzieszowice. Od 2004 r. ArcelorMittal zainwestował w Polsce blisko 5 mld zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy