GN 42/2020 Archiwum

Miłosierni Samarytanie poszukiwani!

Miłosiernym Samarytaninem jest każdy kto wzruszony cierpieniem bliźniego, śpieszy mu z pomocą, w którą wkłada całe swoje serce…

Te piękne słowa Jana Pawła II, zaczerpnięte z Listu Apostolskiego „Salvifici doloris" („O zbawczym cierpieniu”), są mottem ogólnopolskiego, prestiżowego plebiscytu, do udziału w którym znów zachęcamy naszych Czytelników.

Wolontariat św. Eliasza działający przy klasztorze oo. karmelitów na Piasku (opiekujący się m.in. osobami chorymi i samotnymi w ich domach, oraz pacjentami szpitala im. J. Dietla i szpitala św. Ludwika), po raz dziewiąty poszukuje szlachetnych ludzi, zasługujących na tytuł „Miłosiernego Samarytanina Roku 2009”.

– Akcja od samego początku propaguje nauczanie Jana Pawła II. Nie jest sztuką debatowanie na różnego rodzaju konferencjach i areopagach o tym, jak być powinno. O wiele ważniejsza jest umiejętność przekucia pięknych i wzniosłych słów w konkretne czyny – mówi o. Stanisław Wysocki, założyciel wolontariatu. – Poprzez plebiscyt dziękujemy zwykłym-niezwykłym bohaterom, którzy tak właśnie robią i w piękny sposób odpowiadają na apel bł. Jana Pawła II o wyobraźnię o miłosierdzia. Działają tam, gdzie potrzeba dobra i miłości – dodaje o. Stanisław.

Plebiscyt, nad którym honorowy patronat objął ks. kard. S. Dziwisz, tradycyjnie podzielony jest na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy pracowników służby zdrowia, dla których „pomoc cierpiącym jest powołaniem, a nie tylko wypełnianiem obowiązków i pracą zarobkową”. Dzięki temu ofiarowują nieco więcej ciepła i dobroci swoim podopiecznym. Druga kategoria promuje osoby nie związane z żadną organizacją charytatywną, dla których „motywem do czynienia miłosierdzia wobec potrzebujących jest przykazanie miłości”.

Na Miłosiernych Roku 2012 można głosować (do 1 marca) listownie, pisząc pod adres: Wolontariat św. Eliasza, ul. por. Wąchały 5, 30-608 Kraków lub Wolontariat św. Eliasza, skr. poczt. 63, UP nr 47, ul. Okólna 4, 30-682 Kraków; poprzez e-mail: biuro@eliasz.org oraz koordynator@eliasz.org.pl oraz telefonicznie: (12) 263 61 56. Głosując, należy podać imię i nazwisko oraz adres lub numer telefonu osoby, którą chcemy wyróżnić, a także uzasadnić swój wybór. Wielki finał, czyli gala wręczenia statuetek i dyplomów, odbędzie się 22 marca w auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Patronat medialny nad akcją objął m.in. „Gość Niedzielny”. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama