Nowy numer 3/2019 Archiwum

Tylko Piątka na piątkę

Kolejny ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych potwierdził słabość krakowskich liceów. Trochę lepiej jest z małopolskimi technikami.

W pierwszej dwudziestce (na miejscu 5.) honoru miasta broni tradycyjnie V LO. Potem długo, długo nic. Słynny Nowodworek jest dopiero 22. Następna krakowska szkoła – II LO – na 43. miejscu. W pierwszej setce zmieściło się jeszcze LO Zakonu Pijarów (78). Wcale nie lepiej wypadają krakowskie technika. Co prawda Technikum Łączności jest  2. w rankingu, ale oprócz niego tylko dwa sklasyfikowano wśród 100 najlepszych. Na szczęście w całej Małopolsce jest trochę lepiej – 5 techników z regionu znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce, 10 w setce.

Nie tylko olimpiady

Ranking „Perspektyw” uchodzi za prestiżowy. Do 2010 roku uwzględniano w nim tylko osiągnięcia olimpijczyków i oceny pracowników wyższych uczelni. Teraz punkty przyznaje się szkołom również za wyniki matur, co, zdaniem Krystyny Szmigiel, zastępcy dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, znacznie podniosło wiarygodność zestawienia. Obecnie na ostateczną punktację składają się sukcesy szkoły w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (35 proc.) oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką (5 proc.). Co prawda są głosy kwestionujące przelicznik „olimpijski” (który preferuje szkoły mające mniej uczniów, a co za tym idzie więcej laureatów „na głowę”) oraz uwzględnianie opinii pracowników szkół wyższych (które faworyzują licea o uznanych już markach), ale i tak jest to najlepsze źródło informacji o tym, gdzie w Polsce najlepiej kształci się elity. To ważne uściślenie, bo ranking nie ocenia wielu innych zadań szkoły. Nie mówi o osiągnięciach sportowych, artystycznych czy wreszcie pracy z uczniem słabym.

« 1 2 3 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Grzesiek
    10.04.2013 20:48
    W sumie dość stary artykuł, ale codzienność skłoniła mnie do tego, by do niego wrócić. Akurat mam dziecko w "Piątym zakładzie" - jak to się przyjęło określać. Rozmawiam z rodzicami innych uczniów, których - jak się okazuje - w moim otoczeniu nie brakuje. Pan Piotr Legutko (którego jak najbardziej cenię) wystawił Piątce piątkę. Ja, i kogokolwiek ostatnio nie zapytam, mamy raczej przeciwną ocenę. Szkoła ta ma rzeczywiście imponujące wyniki, ale niestety na tym się kończy. Gdy myślę (jako rodzic) o szkole, to przychodzi mi na myśl miejsce - a może raczej środowisko - w którym młody człowiek będzie miał okazję czegoś się nauczyć, organizacja, której celem będzie nauczanie i wychowanie, a nie pęd za wynikami przy zachowaniu jak najniższych kosztów własnych. A w mojej ocenie piąte liceum jest właśnie organizacją, która "sprzedając" koszty i trud nauczania na zewnątrz - na rzeszę korepetytorów i płacących za to rodziców - zbiera wyłącznie laury. Pomysł na optymalizację doskonały, ale to mało ma do czynienia z czymś co nazwalibyśmy szkołą. Wśród moich znajomych mam obecnie jedną, jedyną osobę, która wyraża się o niej pozytywnie. Cała reszta wyłuszcza bardzo konkretne powody, dla których jest bardzo zawiedziona tym co spotyka co dzień - dbaniem tylko o uczniów, którzy mogą zdobyć dla szkoły nagrodę w kolejnym konkursie lub olimpiadzie, a całkowitym ignorowaniem uczniów, którzy takich nadziei nie dają. Uczeń przeciętny czy słabszy (na miarę piątki, bo w końcu dostał się do niej) nie ma szans na zainteresowanie i pomoc ze strony nauczycieli, a wręcz jest do szkoły zniechęcany i wprost nakłania się go do zmiany szkoły. Dla mnie jest to zaprzeczenie etosu zawodu nauczyciela i wychowawcy. W mojej opinii "Piątka" zasłużyła na piątkę w dziedzinie optymalizacji pod kątem zdobywania nagród - na pewno nie zasługuje na nazwę "szkoła".
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy