Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pamiętali o powstaniu

Odbyły się główne obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Modlono się przy mogiłach powstańców, oglądano wystawy, słuchano pieśni powstańczych.

150. rocznica wybuchu powstania stała się okazją do powołania Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego. Będzie przebiegał przez tereny 23 gmin należących m.in. do powiatu olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, krakowskiego.

– Do końca 2013 roku powstaną strona internetowa szlaku, przewodnik książkowy oraz przewodnik on-line po trasie, natomiast miejsca, w których trwały walki lub w których znajdują się miejsca pamięci, będą oznaczone wizualnie za pomocą specjalnych tablic informacyjnych. W kolejnych latach przewidujemy wzbogacenie trasy o atrakcje, które przyciągną turystów. Podejmiemy też współpracę m.in. ze szkołami i samorządami lokalnymi – powiedział Mariusz Cupiał z Małopolskiego Centrum Edukacji, które jest głównym realizatorem projektu.

Na tym nie kończą się rocznicowe przedsięwzięcia. Do maja będą trwały dwie wystawy w Krakowskim Muzeum Narodowym: „Artyści – świadkowie powstania styczniowego 1863 roku” (Nowy Gmach MNK, al. 3 Maja 1) i „Portrety, symbole, broń – w rocznicę styczniowego zrywu 1863 roku”. Przy pomniku Grottgera na Plantach trwa zaś wystawa plenerowa „Cykle powstańcze Artura Grottgera”, gdzie eksponowane są reprodukcje słynnych powstańczych rysunków malarza.

25 stycznia o godz. 11 w sali Bobrzyńskiego Collegium Maius UJ (ul. Jagiellońska 15) rozpocznie się zaś konferencja naukowa „Powstanie styczniowe i jego miejsce w polskiej tradycji politycznej. Próba bilansu”, zorganizowana przez Ośrodek Myśli Politycznej oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy