Już od kilkunastu lat w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbywa się tradycyjne spotkanie opłatkowe miast papieskich.
Na spotkanie zapraszani są prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin, które odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swoich 9 pielgrzymek do Polski. Takich miejsc w całej Polsce jest 54. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział m.in. samorządowcy z Nowego Targu.
Podczas spotkania, w którym rolę gospodarza pełnili metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i bp Wojciech Polak, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk, bp Marek Solarczyk oraz ks. prał. Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przedstawiono sprawozdanie z działalności tej fundacji, która od wielu lat tworzy „żywy pomnik Jana Pawła II” poprzez fundowanie stypendiów dla zdolnych, a pochodzących z ubogich rodzin i regionów uczniów szkół gimnazjalnych, szkół średnich i studentów. W całej Polsce jest ponad 2,5 tys. stypendystów, a wśród nich ponad 1000 studentów. W tym roku spotkają się oni w Olsztynie na specjalnym letnim obozie.
Ogłoszona została również data i hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, podczas którego zbierane są pieniądze na stypendia. Będzie to niedziela 13 października 2013 r., a hasło XIII Dnia Papieskiego brzmi: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
W imieniu samorządów przed łamaniem się opłatkiem życzenia dla wszystkich obecnych złożyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Jednym z tematów spotkania było przedstawienie podejmowanych przez samorządy działań na rzecz rodzin wielodzietnych. Specjalny program „Rodzina 3+” przygotowywany jest również w Nowym Targu. Na razie samorząd nowotarski zapoznaje się z programami, które już weszły w życie w innych miastach (m.in. w Bielsku-Białej, Tarnowie). – Chcielibyśmy, aby był to program nie tylko ze strony samorządu, ale i ze strony przedsiębiorców, którzy mogą dołączyć się, np. dając takim rodzinom bonifikatę przy zakupach (od 5 do 10 proc.) – mówi burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.
Władze miasta chcą, aby rodziny o statusie 3+ miały ulgi przy zakupie biletów wstępu na obiekty sportowe, m.in. miejską Halę Lodową czy niedługo basen itp. Rozważane są też zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Jak zapowiada burmistrz, wnioskodawcą tych rozwiązań i projektu uchwały będzie Klub Radnych Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej. – Jestem przekonany, że pomimo kosztów dla budżetu, jest to dobre rozwiązanie, będące konkretnym wsparciem dla takich rodzin, których chcielibyśmy mieć jak najwięcej w mieście, bo liczba dzieci spada i u nas – komentuje M. Fryźlewicz.
Do pomysłu nowotarskiego samorządu i realizacji podobnego pomysłu w Krakowie wrócimy w serwisie internetowym oraz napiszemy o tym w wydaniu papierowym krakowskiego GN.