Nowy numer 42/2020 Archiwum

Szymborska na aukcji

Nieznany dramat Wisławy Szymborskiej zostanie wystawiony na aukcję. Licytacja prowadzona przez antykwariat „Rara Avis” odbędzie się 16 lutego w Krakowie.

Scena dramatyczna „Zamiast: Historya za przeproszeniem” została napisana w październiku 1944 r. Dzieje się w alkowie królewskiej Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły. Postacie nie są jednak traktowane zbyt koturnowo.

Młoda autorka napisała na karcie tytułowej: „Historia jest tak pełna patosu i pogrzebowej powagi. Tak przeładowana osobistościami, których tradycja pozbawiła wszelkich ludzkich znamion na rzecz aureoli w niebiesiech, może dobrze byłoby odrobinę z tego pożartować”. Scena zaczyna się melancholijnym wyznaniem królowej: „Czegoś brak sercu stęsknionemu /coś się w nim rodzi... coś w nim kona...”.

Rękopis został wykaligrafowany przez autorkę na 8 kartach papieru wielkiego formatu (51 x 36,5 cm). Na pierwszych kartach Szymborska wykonała ozdobne inicjały nawiązujące do średniowiecznych rękopisów iluminowanych, na jednej z kolejnych umieściła zaś akwarelowy portret królowej Jadwigi.

– Autorka zadedykowała 28 października 1944 r. utwór swojemu znajomemu Tadeuszowi R. Jego spadkobiercy zdecydowali o wystawieniu rękopisu na naszą aukcję. Cena wywoławcza: 6 tys. zł – poinformował Janusz Pawlak z antykwariatu „Rara Avis”. Szczegółowy opis znajduje się w katalogu aukcyjnym, dostępnym również w sieci, pod adresem: www.raraavis.krakow.pl.

Istnienie rękopisu młodzieńczego dzieła przyszłej noblistki nie było znane ani badaczom jej twórczości, ani Fundacji Wisławy Szymborskiej, zajmującej się jej dorobkiem. Zakupem jest zainteresowana m.in. Biblioteka Jagiellońska, posiadająca już zbiór rękopisów poetki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama