Nowy numer 50/2018 Archiwum

Kup sobie homilię

W internecie kwitnie nietypowy handel. 10 zł za pojedyncze kazanie, do 50 zł – za cały pakiet.

Dziennikarze Telewizji Kraków dotarli do strony internetowej, na której można kupić... gotowe homilie na pogrzeb, ślub, Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post. 10 zł za pojedyncze kazanie, a od 20 do 50 zł – za cały pakiet, w zależności od okazji – oto cennik. Są też promocje – kupując jednorazowo wszystkie kazania na Wielki Post, płaci się mniej – jedyne 40 zł.

O tym, że wielu kapłanów korzysta z kazań przygotowanych przez ich bardziej retorycznie zdolnych braci w kapłaństwie, wiadomo od dawna. Nie jest też tajemnicą istnienie stron internetowych z gotowymi tekstami. Po raz pierwszy mamy jednak do czynienia z komercyjną działalnością w tej materii.

Zapytani przez dziennikarzy księża, generalnie nie mieli nic przeciw wspomaganiu się (zwłaszcza przez młodych duchownych) tzw. gotowcami. Zawsze było przecież tak, że kapłani korzystali z dobrych wzorów, szukając natchnienia do swoich kazań nie tylko w Piśmie Świętym, ale także w homiliach przygotowanych przez ich powszechnie znanych z kaznodziejskich talentów poprzedników w głoszeniu słowa Bożego. Zastrzeżenia budzi natomiast handlowy aspekt tego zagadnienia i brak odwagi niektórych księży, aby przyznać się, że to, co mówią od ołtarza, nie jest ich autorskim dziełem.

Osoby, które prowadzą serwis z przykładowymi kazaniami, twierdzą, że są księżmi, a wszelkie płatności mają tylko pokryć koszty prowadzenia i redagowania serwisu. Ciekawe, czy ta sprawa doczeka się komentarzy podczas zajęć z homiletyki w seminariach duchownych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy