Nowy numer 42/2020 Archiwum

Kup sobie homilię

W internecie kwitnie nietypowy handel. 10 zł za pojedyncze kazanie, do 50 zł – za cały pakiet.

Dziennikarze Telewizji Kraków dotarli do strony internetowej, na której można kupić... gotowe homilie na pogrzeb, ślub, Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post. 10 zł za pojedyncze kazanie, a od 20 do 50 zł – za cały pakiet, w zależności od okazji – oto cennik. Są też promocje – kupując jednorazowo wszystkie kazania na Wielki Post, płaci się mniej – jedyne 40 zł.

O tym, że wielu kapłanów korzysta z kazań przygotowanych przez ich bardziej retorycznie zdolnych braci w kapłaństwie, wiadomo od dawna. Nie jest też tajemnicą istnienie stron internetowych z gotowymi tekstami. Po raz pierwszy mamy jednak do czynienia z komercyjną działalnością w tej materii.

Zapytani przez dziennikarzy księża, generalnie nie mieli nic przeciw wspomaganiu się (zwłaszcza przez młodych duchownych) tzw. gotowcami. Zawsze było przecież tak, że kapłani korzystali z dobrych wzorów, szukając natchnienia do swoich kazań nie tylko w Piśmie Świętym, ale także w homiliach przygotowanych przez ich powszechnie znanych z kaznodziejskich talentów poprzedników w głoszeniu słowa Bożego. Zastrzeżenia budzi natomiast handlowy aspekt tego zagadnienia i brak odwagi niektórych księży, aby przyznać się, że to, co mówią od ołtarza, nie jest ich autorskim dziełem.

Osoby, które prowadzą serwis z przykładowymi kazaniami, twierdzą, że są księżmi, a wszelkie płatności mają tylko pokryć koszty prowadzenia i redagowania serwisu. Ciekawe, czy ta sprawa doczeka się komentarzy podczas zajęć z homiletyki w seminariach duchownych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama