Wesoła, momentami frywolna, ale też nostalgiczna. Z ekranu lat 60. XX w. wprost na scenę Auditorium Maximum UJ. Piosenka Kabaretu Starszych Panów...
A dokładniej 26 piosenek, które przypomnieli o wiele młodsi wokaliści – „Perły powiatu”. Wystąpili oni w koncercie „...zatrzymać tę chwilę... Koncert piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego” przed niemaltysiącosobową publicznością.
Goście koncertu mówią już o tradycji. Organizuje go Biuro Promocji i Współpracy krakowskiego Starostwa Powiatowego, z Małgorzatą Zięć na czele. Dostarcza on jednak nie tylko artystycznych przeżyć zaproszonym gościom (jest to koncert zamknięty), ale przede wszystkim prezentuje wokalne talenty z całej gminy. A z roku na rok występuje ich coraz więcej. W tym roku swoje pięć minut na dużej scenie miało 30 młodych śpiewaków. Każdy z nich przyznaje, że muzyka jest dla nich wszystkim.
„Jestem zwykłą dziewczyną, na co dzień studiuję. Od czasu do czasu coś podśpiewuję. Lubię to robić, lecz nie kręci mnie sława, jest to prostu świetna zabawa” – pisze o sobie Magdalena Skarbińska ze Skawiny. W piosence „S.O.S.” pokazała nie tylko duże możliwości wokalne, ale także aktorskie.
Aktorstwa zresztą nie brakowało. Muzyka została tym razem skomponowana z fabułą. Dodajmy do tego stylowy wystrój, rekwizyty i możemy stwierdzić, że czuliśmy się jak na musicalu. To wszystko dzięki pomysłowi Małgorzaty Zięć i Anny Dijuk, autorki scenariusza. Reżyserią zajęła się wspólnie z Piotrem Majewskim. Nic dziwnego – oboje są związani z muzyką i aktorstwem. Z poświęceniem śpiewali, biegali, skakali, czasem krzyczeli podczas prób, przekazując swoje doświadczenie uzdolnionym nastolatkom. Bo 5 minut na scenie to godziny prób przed koncertem.
Miał co ćwiczyć z kilkudziesięcioma wokalistami i aranżować także Robert Budzyń, kierownik muzyczny przedsięwzięcia (wspólnie z Wojciechem Sroką), aranżer, pianista i wokalista. Ze swoim zespołem, a więc z towarzyszeniem fletu, skrzypiec i gitary basowej, wykonał pierwszy utwór wieczoru. Była nim jak najbardziej aktualna piosenka „Na całej połaci śnieg”. Później można było usłyszeć takie utwory, jak: „Ja dla pana czasu nie mam”, „Kaziu, zakochaj się”, „Na ryby” czy „Addio, pomidory” w wykonaniu 9-letniego Wilhelma Pasterza. Wszyscy wykonawcy uczą się śpiewu w gminnych domach kultury ze swoimi instruktorami. Ci drudzy również wystąpili w finale, śpiewając „Piosenka jest dobra na wszystko”. Z kolei utworem „Już czas na sen” uczcili pamięć zmarłego kilka dni temu akustyka.
Koncert już niebawem będzie mógł zobaczyć każdy w powiatowej telewizji internetowej, na stronie: http://itv.powiat.krakow.pl. Można tam też głosować na swojego faworyta. W ubiegłym roku internauci docenili Konrada Pękalę, który śpiewa pod okiem Piotra Majewskiego w CKiS w Skawinie.
W drugiej części koncertu wystąpił człowiek, o którym już z całą pewnością można powiedzieć „artysta” – gwiazda wieczoru Janusz Radek. Rozbawił publiczność żywiołowym występem z piosenkami z najnowszej płyty „Z ust do ust”. Podczas koncertu została także zaprezentowana książka Dagmary Kwiatek i Elżbiety Tomczyk-Miczki „Wędrówki sentymentalne. Powiat krakowski” z obrazami, tym razem pereł architektury.