Nowy numer 49/2023 Archiwum

Pamięci rodziców papieża

Tablica upamiętniła ślub rodziców Jana Pawła II. Umieszczono ją w krakowskim kościele śś. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

Tablica z białego marmuru karraryjskiego z napisem: „10 lutego 1904 roku w tym kościele zawarli sakrament małżeństwa Emilia z Kaczorowskich i podoficer Karol Wojtyła rodzice Ojca Świętego” zawisła na pierwszym filarze, po lewej stronie świątyni. Ta kolumna zawsze jest najjaśniej oświetlona światłem dziennym. 2 lutego o 16.30 tablicę poświęcił kard. Stanisław Dziwisz.

Jej fundatorami są członkowie znanej krakowskiej rodziny Turbasów, zajmującej się krawiectwem artystycznym. Zaprojektowali ją architekci Jerzy i Jakub Turbasowie.

Pomysł upamiętnienia ślubu rodziców Jana Pawła II w swoim parafialnym kościele Jerzy Turbasa ogłosił w 2006 roku na Rynku Głównym w Krakowie, podczas swojej intronizacji na króla kurkowego. Był on również inicjatorem i projektantem pomnika polskiego papieża, wzniesionego przez Bractwo Kurkowe w parku Strzeleckim.

– Postępujemy zgodnie ze skierowanym do nas wskazaniem Jana Pawła II : „Abyście stare tradycje związane z waszym bractwem rozwijali i przekazywali następnym pokoleniom”. Dlatego członkowie Bractwa Kurkowego wznoszą tablice i pomniki poświęcone swojemu Honorowemu Bratu Kurkowemu i uczestniczą w finansowaniu budowy Centrum Jana Pawła II – poinformował Jerzy Turbasa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy