Nowy numer 49/2023 Archiwum

Trzy siostry

W piątek rano w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się ceremonia wieczystych zaślubin z Jezusem trzech sióstr.

Na ręce przełożonej generalnej Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia Petry Kowalczyk śluby „czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na całe życie” złożyły: s. Anna Maria Trzcińska, s. Elia Garbiec oraz s. Emilianna Hyrlik. Dzień ślubów wieczystych jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdej osoby konsekrowanej i jednym z najważniejszych dla wspólnoty zakonnej i Kościoła.

Ceremonia odbyła się w kaplicy klasztornej, przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny. Przewodniczył jej bp Jan Zając, rektor Sanktuarium. Wszystkie trzy siostry mają za sobą kilka lat tzw. profesji czasowej. To śluby zakonne składane na rok. Przeszły też pomyślnie tzw. „trzecią probację”, czyli ostatni etap formacji zakonnej.

W uroczystości w Łagiewnikach wzięli udział kapłani, siostry z wielu klasztorów Zgromadzenia, a także rodziny, znajomi i przyjaciele sióstr, które były bohaterkami tego wydarzenia.

3 lutego br., w miejscowości Dvur Králové, w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela, śluby wieczyste złoży kolejna siostra z tego zgromadzenia - Czeszka Dagmar Litošova. Ceremonii przewodniczyć będzie bp pomocniczy diecezji Hradec Králové Josef Kajnek. Uroczystość będzie miała charakter ekumeniczny. Wezmą w niej, bowiem udział także wierni i pastorzy kościoła ewangelickiego i czesko-słowacko husyckiego, którzy mieszkają w tej miejscowości. To pierwsza, zagraniczna ceremonia wieczystych zaślubin w historii Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, chociaż s. Dagmar nie jest pierwszą Czeszką, która je składa. Decyzja o tym, żeby ta ceremonia odbyła się w Czechach zapadła ze względu na Rok Wiary. Podjęta wspólnie przez polskich i czeskich hierarchów oraz przełożoną zgromadzenia, ma służyć umocnieniu się katolicyzmu w tym kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy