Nowy numer 48/2023 Archiwum

Chcą wyburzyć hotel Cracovia

Obecny właściciel budynku dawnego hotelu Cracovia chce go wyburzyć. Firma Echo Inwestment zamierzay umieścić w nowym budynku sklepy, galerie sztuki, kina i biura.

Odtworzono by przy tym te elementy, które zostały uznane za zabytkowe. Władze Krakowa nie zgadzają się na razie na wyburzenie obiektu. Deklaracje w tej sprawie padły w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej podczas dyskusji o architekturze krakowskiej.

Budynek hotelu Cracovia został wybudowany w latach 1961-1965 wg projektu Witolda Cęckiewicza. Jego długa na 150 m bryła, stała się rychło symbolem ówczesnej architektury krakowskiej, nic więc dziwnego, że w 2011 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków, jako reprezentant budownictwa lat 60. XX wieku.

Hotel nie działa w tym miejscu od 2011 roku. Budynek nabyła firma Echo Investment, która nie zamierza jednak prowadzić w tym miejscu ani hotelu, ani przebudowywać go na budynek mieszkalny dla lokatorów. Wg Krzysztofa Giemzy, przedstawiciela inwestora, budynek nie nadaje się do adaptacji na inne cele. – Czas tego obiektu w obecnej formie dobiegł końca – zadeklarował. Inwestor chciałby go wyburzyć, odtwarzając następnie te fragmenty, które zostały uznane za zabytkowe.

Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba oponuje jednak przeciw planom rozbiórkowym. Argumentowała, że zachowując bryłę budynku i te elementy które zostały uznane za zabytkowe w jego wnętrzu, inwestor i tak mógłby wiele zyskać powierzchniowo. – Możliwa byłaby bowiem zabudowa na tyłach budynku, w kierunku bloków przy ul. Dunin-Wąsowicza. Można by również wykorzystać teren pod miejscem gdzie był parking hotelowy – przekonywała.

Przedstawiciel inwestora nie był jednak przekonany do tych propozycji. Wg niego, w razie braku kompromisowego rozwiązania, budynek hotelu Cracovia będzie jedynie wieszakiem na wielkopowierzchniowe banery reklamowe, podobnie jak budynek dawnego hotelu Forum.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy