Nowy numer 48/2023 Archiwum

Nauczmy się otwierać katechizm

Taki cel wyznaczył ks. inf. Dariusz Raś uczestnikom spotkań „Tu się zwiedza Kościół katolicki” w bazylice Mariackiej.

 „Rozpoczęcie Roku Wiary zbiega się z dwudziestą rocznicą ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zanim dotkniemy katechizmu, nauczmy się słuchać" – przekonuje ks. Raś, przypominając, że wiara rodzi się ze słuchania.

Postawa słuchania, ale także posłuszeństwa, jak mówi, to warunek zrozumienia treści katechizmu. Ale i cisza, na którą też powinien być czas. – Mógłbym przerwać teraz, aby Bóg zadziałał w niepokojach waszych serc –  mówił ks. Raś podczas inauguracji czwartkowych katechez w bazylice Mariackiej. Odbywają się one co tydzień o godz. 19.15, po Mszy św. Podczas ostatniego ks. Grzegorz Strzelczyk, znany z programu „Gotowi na śmierć?” ,opowiadał o naszym zmartwychwstaniu. Pomagał zrozumieć to, o czym często wręcz nie pamiętamy. – Istotą chrześcijaństwa jest Dobra Nowina o zmartwychwstaniu, a nie po prostu o życiu wiecznym – powiedział. To oznacza, że będzie żyła nie tylko nasza dusza, ale także ciało. Co więcej, ciało dopasowane do jakiejś materii. – Wszystko to, co robimy dla świata, ma znaczenie ostateczne. Ten świat, w którym żyjemy, ma znaczenie – mówił ks. Strzelczyk, zapytany przez „Gościa Krakowskiego” o to, co daje nam wiara w zmartwychwstanie ciała na co dzień. Ale przypomniał także o tym, co ma nam dać zmartwychwstanie. – Jeżeli Chrystus przeszedł przez śmierć i doszedł do zmartwychwstania, to kwestią „być czy nie być” staje się nasze zjednoczenie z Chrystusem. Wszyscy, jak wyjaśniał, zmartwychwstaniemy, jednak jedni do życia, inni do potępienia.

O czyśćcu i dwóch sądach można było nie tylko posłuchać, ale i podyskutować w salce parafialnej. Posłuchać można też samego katechizmu. Księża czytają go codziennie w katedrze wawelskiej po Mszy św. o godz. 16.30.

Dla tych, którzy nie mogą przyjść, co niedzielę ks. Piotr Pawlukiewicz i Paweł Krzemiński prowadzą audycję „Katechizm poręczny”. Czyli praktyczny, wyjaśniający nasze codzienne wątpliwości. Można je przesyłać pod adresem: katechizm@radioplus.pl. W najbliższą niedzielę prowadzący odpowiedzą m.in. na pytania, czy białe małżeństwo wypełnia chrześcijańskie powołanie, a pocałunek w usta jest dowodem miłości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy