Nowy numer 29/2021 Archiwum

Boża rywalizacja na stoku przejdź do galerii

Przy pięknej pogodzie i w doskonałych warunkach odbyła się w III Ogólnopolska Spartakiada Narciarska, zorganizowana w Koninkach przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

W szranki stanęło ponad 150 osób, by 9 lutego walczyć na stoku o zwycięstwo. Zawody rozpoczęła modlitwa, którą poprowadził ks. Rafał Buzała, asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Krakowskiej. Słowa zachęty do uczestników skierowali również Józef Pasek, właściciel Stacji Narciarskiej Koninki, Franciszek Dziedzina, wicestarosta powiatu limanowskiego, oraz prezes KSM AK Katarzyna Kucik.

Młodym sportowcom przez cały czas towarzyszyły świetne warunki atmosferyczne oraz wsparcie ze strony kibicujących im rodzin i znajomych, a także sędziów i obsługi stoku. Hasłem tegorocznej edycji spartakiady były słowa św. Stanisława Kostki: „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony”. Impreza ma promować aktywne spędzanie wonnego czasu, rywalizację w duchu fair play oraz kontakt z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Udział w spartakiadzie był bezpłatny, zapisać się mógł każdy amator, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie KSM AK. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: dzieci 8–12 lat, młodzież 13–16 lat (z podziałem na płeć) oraz 17–30 lat w kategoriach narty i snowboard.

Jak co roku, największym zainteresowaniem uczestników cieszyły się narty. Wśród dzieci do 12 lat na nartach zwyciężyła Oliwia Kutermak z rewelacyjnym czasem 23,13 s, a w konkurencji snowboard – Julian Korkosz, uzyskując czas 43,24 s. W kategorii 13–16 lat kobiet zwyciężyły Natalia Biłko (narty) z czasem 24,69 oraz Faustyna Wołek (snowboard), która przejechała trasę w 45,70 s. Wśród panów w tej kategorii zwyciężyli Stanisław Kapturkiewicz (narty, 23,70) i Michał Kniter (snowboard, 36,98). Natomiast w kategorii wiekowej 17–30 lat pierwsze miejsce wynikiem 24,21 s wywalczyła Maria Biłko (narty) oraz, z czasem 37,61 – Magdalena Guzik (snowboard). Najstarsi panowie pokazali się z jak najlepszej strony, uzyskując zdumiewające wyniki. Tu zwycięzcami byli Łukasz Kulpa (narty) z czasem 22,93 oraz Adam Soroczyński (snowboard) – 35,26 sek.

W tym roku po raz pierwszy w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Narciarskiej KSM mogli wziąć udział księża. W tej kategorii rywalizowało 8 kapłanów. Pokazali, że duszpasterze nie tylko prowadzą ludzi do Boga, ale również zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Bezkonkurencyjny okazał się ks. Mirosław Lenart, uzyskując czas 23,71 sek.

Dużo radości zarówno uczestnikom, jak i oglądającym przysporzyła ostatnia konkurencja, czyli zjazd na „byle czym”. Bezkonkurencyjna okazała się grupa z KSM Balice, która wyznaczoną trasę efektownie pokonała w „lektyce” – dmuchanym materacu z zadaszeniem.

Zwycięzcy III Ogólnopolskiej Spartakiady Narciarskiej dostali medale, puchary oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali także darmowe dzienne karnety na wyciąg krzesełkowy w Koninkach oraz jednorazowy bilet wstępu na ściankę wspinaczkową w Centrum Wspinaczkowym "Forteca" w Krakowie.

Na wszystkich uczestników zawodów oraz kibiców czekał także tort, przygotowany z okazji XX-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w archidiecezji krakowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama