Gdy Krzyś Graczyk miał 16 lat, przeszedł rozległy zawał mózgu. Dziś ma lat 25 i uczy nas, jak pomagać innym.
Krzyś od urodzenia był okazem zdrowia i lubił sportową rywalizację. Z sukcesami trenował narciarstwo, biegi długodystansowe i kolarstwo szosowe. Nic nie wskazywało na to, że w tak młodym wieku będzie musiał zmierzyć się z ciężką chorobą.
Dramat rozegrał się 31 grudnia 2004 r. podczas I Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Gdy Krzyś minął linię mety, osunął się nagle na ziemię, tuż obok Smoczej Jamy. Lekarze zdiagnozowali u niego rozległy zawał mózgu. „Państwa syn do końca życia będzie przywiązany do łóżka, cud się stanie, jeżeli będzie mógł siadać” – mówili do rodziców Krzysia, Krystyny Czerni i Romana Graczyka. Ci jednak rąk nie załamali, tylko zaczęli walkę o zdrowie syna i jego powrót do normalnego funkcjonowania (o kolejnych etapach tej walki można przeczytać na stronie www.krzysgraczyk.pl).
Łatwo nie było. Krzyś stracił bowiem możliwość poruszania się, mówienia i rozumienia mowy (afazja) oraz niektóre funkcje poznawcze. Po sześciu miesiącach intensywnej rehabilitacji, w którą Krzyś – na tyle, na ile mógł – bardzo się zaangażował, okazało się, że natura sportowca i silny, młody organizm powoli zaczynają wygrywać ze skutkami zawału. Widać było, że następuje bardzo duża poprawa w rehabilitacji umiejętności ruchowych: mimo prawostronnego niedowładu Krzyś poruszał się samodzielnie, potrafił nawet pokonać schody. Nieco gorzej było z „naprawą” mowy, ale z czasem i tu zaczęły pojawiać się małe sukcesy. Po kilku latach sukcesy były coraz większe, a Krzysztof z całych sił chciał wrócić do formy. Udało się! Choć dla wielu osób może to brzmieć nieprawdopodobnie, to jednak w 2012 r. chłopak objechał na rowerze Tatry, a 31 grudnia znów minął metę Biegu Sylwestrowego. Pokonał dystans 5 kilometrów!
To nie wszystko. Krzysztof podczas walki z chorobą otrzymał mnóstwo wsparcia od bardzo wielu osób (m.in. od przyjaciół z Klubu Narciarskiego „Yeti” i z Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego), więc wracając do zdrowia, postanowił, że i on będzie pomagać innym. I tak powstała akcja „Krzysiek pomaga pomagać”. W ub. roku, w pierwszej jej odsłonie, wszyscy, którzy się w ten pomysł włączyli, wspierali Darka Hryniewieckiego i Pawła Sekutnickiego.
W tym roku czas na drugą odsłonę akcji, w której dzielny Krzysiek chce wesprzeć Grzesia Jaśkiewicza, podopiecznego Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą". W pierwszych dniach stycznia 2005 r. spotkał się z nim na oddziale intensywnej terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Spotkał się, choć tak naprawdę, to walcząc o życie (w stanie krytycznym) na OIOM, Grzesia, który był po operacji usunięcia guza mózgu, poznać nie mógł. Ale potem, przez wszystkie lata, pamiętał o koledze ze szpitalnej sali i interesował się jego stanem. Niestety, u Grzesia nastąpił masywny krwotok wewnątrzczaszkowy, którego nie dostrzeżono w porę, i chłopiec zapadł w śpiączkę. W śpiączce jest do dziś, ale jego rodzice nie tracą nadziei i wierzą, że pewnego dnia chłopiec się obudzi. Cały czas trwa jego rehabilitacja.
Już w ubiegłym roku Krzysztof chciał, żeby pomóc Grzesiowi, ale ze względów proceduralnych było to niemożliwe. W tym roku niemożliwe stało się możliwe, więc każdy, kto chce i może, w pomoc włączyć się powinien.
Impreza „Krzysiek pomaga pomagać” odbędzie się w sobotę 23 lutego w Lubomierzu (gdzie rozegrane zostaną zawody narciarskie) oraz w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej (tam odbędą się koncert i aukcja charytatywna). Początek zawodów (slalom gigant) o godz. 11 (wpisowe od 30 zł – w dniu zawodów lub na konto Marek Sikora 05 1240 4591 1111 0010 4925 4285). Zapisy trwają do 21 lutego pod adresem biuro@mozn.pl. Można się też zapisać na starcie, w dniu zawodów.
Impreza w Starej Winiarni wystartuje o godz. 17, a koncert, podczas którego wystąpią m.in. Paweł Orkisz z zespołem, Marek Raduli Trio oraz Grażyna Łobaszewska, rozpocznie się o godz. 18 (bilety od 150 zł).
Aukcję charytatywną poprowadzą aktorzy Mateusz Janicki i Wojciech Leonowicz.
Akcję „Krzysiek pomaga pomagać” organizują w tym roku Klub Narciarski „Yeti”, Małopolski Okręgowy Związek Narciarski, stacja narciarska Ski-Lubomierz oraz Folwark Stara Winiarnia.
Szczegółowe informacje oraz regulamin zawodów można znaleźć na stronach www.mozn.pl, www.krzysgraczyk.pl i www.yeti.pl.