Nowy numer 30/2021 Archiwum

Droga Szymborska

Nieznany dramat Wisławy Szymborskiej sprzedano za 15 tys. zł. Rękopis licytowano podczas aukcji zorganizowanej przez krakowski antykwariat „Rara Avis”.

Istnienie rękopisu młodzieńczego dzieła przyszłej noblistki nie było znane ani badaczom jej twórczości, ani Fundacji Wisławy Szymborskiej zajmującej się jej dorobkiem. Rękopis został wykaligrafowany przez autorkę na 8 kartach papieru wielkiego formatu (51 x 36,5 cm). Na pierwszych kartach Szymborska wykonała ozdobne inicjały nawiązujące do średniowiecznych rękopisów iluminowanych, na jednej z kolejnych umieściła zaś akwarelowy portret królowej Jadwigi. – Autorka zadedykowała 28 października 1944 r. utwór swemu znajomemu Tadeuszowi R. Jego spadkobiercy zdecydowali o wystawieniu rękopisu na naszą aukcję. Licytowaliśmy od ceny wywoławczej 6 tys. zł – poinformował Janusz Pawlak z antykwariatu „Rara Avis”. Dzieło trafiło w ręce prywatnego kolekcjonera polskiego.

Scena dramatyczna „Zamiast: Historya za przeproszeniem” została napisana w październiku 1944 r. Dzieje się w alkowie królewskiej Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły. Postacie nie są jednak traktowane zbyt koturnowo. Młoda autorka napisała na karcie tytułowej: „Historia jest tak pełna patosu i pogrzebowej powagi. Tak przeładowana osobistościami, których tradycja pozbawiła wszelkich ludzkich znamion na rzecz aureoli w niebiesiech, może dobrze byłoby odrobinę z tego pożartować”. Scena zaczyna się melancholijnym wyznaniem królowej: „Czegoś brak sercu stęsknionemu/ coś się w nim rodzi... coś w nim kona...”.

W trakcie aukcji licytowano również inne cenne rękopisy i druki. Cenę 11 tys. zł osiągnął list Stanisława Wyspiańskiego z 1904 r. Za pismo Jarosława Iwaszkiewicza zapłacono zaś 320 zł. Sprzedano także dokumenty osobiste Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Aż 3 tys. 600 zł zapłaciła Biblioteka Narodowa za pierwsze wydanie II koncertu fortepianowego f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama