Tysiące książek kamedułów na Bielanach posłuży nauce polskiej. Prezentacja księgozbioru oddanego kilka lat temu w depozyt Bibliotece Jagiellońskiej odbędzie się 27 lutego.
Narastający przez wieki księgozbiór od 1604 r. poczynając, gdy kameduli znaleźli się na Srebrnej Górze w Bielanach pod Krakowem, był przechowywany w niezbyt sprzyjających warunkach. Skórzane oprawy starodruków pleśniały, papier butwiał. Czarę goryczy przechyliło wykrycie w 2005 r. kradzieży cennych ksiąg z biblioteki klasztornej. Nie był to zresztą pierwszy przypadek tego typu. W latach 90. XX wieku z księgozbioru kamedulskiego zniknęło kilkadziesiąt cennych tomów. Niektóre odnajdowały się po latach. W 2012 r. odnaleziono np. wydane w XVI w. w Antwerpii wydanie dzieł moralnych św. Tomasza z Akwinu.
W tej sytuacji o. Marek Szeliga, opat eremu kamedulskiego, podjął w 2006 r. decyzję o przekazaniu księgozbioru w depozyt do Biblioteki Jagiellońskiej. 11 tys. tomów, wśród których są przeważnie starodruki (czyli książki wydane przed rokiem 1800), przez kilka lat było przewożonych starannie do Biblioteki Jagiellońskiej. Tutaj, w ramach projektu naukowego, były skrupulatnie odgrzybiane, konserwowane i katalogowane.
27 lutego o godz. 16 w Bibliotece Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3) rozpocznie się konferencja naukowa i otwarcie ekspozycji „Księgozbiór oo. kamedułów z Bielan w Bibliotece Jagiellońskiej. Kompleksowe i wszechstronne zabezpieczenie, opracowanie i udostępnienie”. O księgozbiorze będą mówili m.in. przeor o. Marek Szeliga i dr hab. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.
Swoimi refleksjami podzielą się też osoby zaangażowane w konserwację i opracowywanie księgozbioru. Piotr Kulisiewicz wygłosi referat „Ze Srebrnej Góry do Biblioteki Jagiellońskiej. Ewidencja, transport, zabezpieczenie”. Izabela Damulewicz opowie o problemach konserwatorskich związanych z księgami kamedulskimi, zaś Jacek Partyka, wicedyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, dokona analizy zawartości księgozbioru z Bielan.
Ze względów konserwatorskich, wybrane starodruki z biblioteki klasztornej będzie można oglądać w sali wystawowej BJ jedynie do 8 marca (pon.–wt. od 10.00 do 17.00 oraz śr.–pt. od 10.00 do 15.00). Książki będą jednak dostępne dla badaczy w Czytelni Starych Druków BJ. W internecie zaś umieszczono ich szczegółowy katalog.