Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny na temat „żołnierzy wyklętych”. Główną nagrodę zdobyła Agnieszka Ciasnocha, licealistka z Rzeszowa.
Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Żołnierze Wyklęci. Historia która mnie porusza”, zorganizowali: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz krakowskie Stowarzyszenie „Passionart”.
- Celem konkursu było zainteresowanie młodego pokolenia historią „żołnierzy wyklętych”
w niecodzienny sposób. Zamierzeniem organizatorów było, aby uczestnicy konkursu poszukali śladów pamięci o „żołnierzach wyklętych” za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu i możliwości, jakie stwarza współczesna fotografia. Konkurs skierowany był do wszystkich osób zainteresowanych fotografią, a w szczególności do młodzieży w wieku szkolnym i akademickim, samodzielnie odnajdującej swój klucz do przeszłości – poinformowała Dorota Korohoda z krakowskiego IPN.
- Napłynęło kilkaset prac. Ukazywały osobiste, środowiskowe, społeczne związki uczestników konkursu z pamiątkami, miejscami, wydarzeniami związanymi
z bohaterami antykomunistycznego podziemia, zarówno w ujęciu ogólnym,
jak i z perspektywy historii lokalnej. Przede wszystkim odzwierciedlają zaś dzisiejsze znaczenie pamięci o „żołnierzach wyklętych” – dodała D. Korohoda.
Nagrody dla 24 laureatów konkursu zostaną wręczone we czwartek 28 lutego w Filharmonii Krakowskiej, podczas koncertu „Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci”. Nagrodzone prace można będzie oglądać do 14 kwietnia na plenerowej wystawie przy pl. o. Adama Studzińskiego w Krakowie.
Nagrodę Grand Prix przyznano Agnieszce Ciasnosze, uczennicy IV LO w Rzeszowie za zdjęcie pt. „Pamięć wiecznie żywa”, przedstawiające symboliczną mogiłę ppłka Łukasza Cieplińskiego, zamordowanego przez komunistów prezesa zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się również krakowianie. Pierwsze miejsce w kategorii I – osoby do lat 16, przyznano Zofii Karnasiewicz, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 155 w Krakowie za cykl zdjęć zatytułowanych: „Generał”, „Rotmistrz”, „Sanitariuszka”, „Działacz polityczny”.
Wyróżnienia w kategorii wiekowej osób do lat 16 przyznano m. in. Mikołajowi Ślęzakowi, uczniowi Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 im. Polskich Noblistów w Krakowie za cykl zdjęć zatytułowany „Tryptyk – Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” i Emilii Zapart, uczennicy Salezjańskiego Gimnazjum Publicznego w Krakowie za cykl zdjęć zatytułowanych „Mój Dziadek – Żołnierz Wyklęty”.
W kategorii III – osoby powyżej lat 24, drugie miejsce ex aequo przyznano Mai Dobińskiej z Krakowa, za cykl zdjęć zatytułowanych: „Starsza pani przy Ince”, „Generał Nil na tle jesieni”, „Ulica rotmistrza Witolda Pileckiego”, „Baza Ogniowców”, „Więzienie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego” i Wojciechowi Królowi z Krakowa, za cykl zdjęć „Wyrok wykonano przez rozstrzelanie”.
Wyróżnienia w kategorii wiekowej – osoby powyżej lat 24 przyznano Januszowi Baranowi z Krakowa, za cykl zdjęć zatytułowanych „Wrota czasu”.