Wiersze "Ziutka" przejdź do galerii

Koncert „Wspomnij Ziutka” był połączeniem powstańczej poezji, hip-hopu, rocka i spotkania ze świadkami historii.

Spotkanie w krakowskim klubie „Rotunda” rozpoczął występ rapera Tadeusza Polkowskiego – Tadka. Wykonał on utwory poświęcone m. in. pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” oraz gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Zaprosił on na scenę gościa specjalnego, płk. Tadeusza Bieńkowicza, jednego z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari. Opowiedział on między innymi o akcji odbicia więźniów przetrzymywanych w Lidzie, którą dowodził oraz o swoich losach po zakończeniu wojny. Był on więziony, torturowany i skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na dożywocie. Na sali powitały go owacje na stojąco i okrzyki „Cześć i chwała bohaterom!”.

Salę klubu szczelnie wypełniła publiczność o rozmaitych gustach muzycznych, co było widoczne także w strojach słuchaczy – od „strojów sportowych”, przez bojówki i skórzane kurtki, aż po garnitury i krawaty. Przekrój muzyczny występów był tak szeroki – od utworów w wykonaniu teatru muzycznego, przez hip-hop, aż po ostre rockowe brzemienia – że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Główną część koncertu stanowił materiał ze świeżo wydanej płyty „Wspomnij Ziutka”. Znalazły się na niej utwory z tekstami Józefa Szczepańskiego „Ziutka”, który dowodził drużyną w batalionie Parasol i zginął w powstaniu warszawskim. Był on autorem m. in. najsłynniejszej powstańczej piosenki – „Pałacyk Michla”.

Muzykę do jego wierszy skomponowali: Tomasz Budzyński, Andrzej Dziubek, Małgorzata Godlewska oraz Weronika Kowalska. Wykonawcami utworów są Paweł Kukiz, Trupia Czaszka w składzie: Budzy (Armia) – wokal, Darek Budkiewicz (DePress) – bas, Frantz (Armia) – gitara, Amade – perkusja, Małgorzata Godlewska – kontralt oraz Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy.  Na koncercie był obecny także brat „Ziutka” - Janusz Szczepański.

Jako ostatni ze swoimi interpretacjami powstańczych wierszy wystąpił zespół Trupia Czaszka. Zagrali bardzo ostro, co okazało się ponad siły niektórych słuchaczy – kilka osób wyszło, a niektóre siedziały zatykając sobie uszy (było naprawdę głośno). Niemniej jednak to właśnie Trupia Czaszka zagrała na zakończenie krótki bis, wykonując z towarzyszeniem publiczności piosenkę „Dziadobójca”.


Dla naszych czytelników i internautów mamy sześć płyt „Wspomnij Ziutka” z piosenkami opartymi na tekstach Józefa Szczepańskiego. Można je zdobyć biorąc udział w naszym konkursie. Po szczegóły zapraszamy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..