Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ wydał oświadczenie, w którym broni ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, kierownika Katedry Prawa Rzymskiego.
„Naszym obowiązkiem jest stanąć w obronie Człowieka, który dla swoich wychowanków jest nie tylko autorytetem w dziedzinie prawa, ale także wzorem etycznego postępowania i przyjaznego, partnerskiego podejścia do innych osób, w tym studentów” – czytamy w oświadczeniu.
Jest ono odpowiedzią na informacje medialne podważające naukowe kompetencje ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier oraz „inspirowane przez niektóre środowiska polityczne akcje domagające się odsunięcia go od prowadzenia zajęć dydaktycznych”. Z taką inicjatywą wystąpił Ruch Palikota.
Dokument Samorządu Studentów WPiA UJ dostępny w serwisie Issuu.com do tej pory „polubiło” już niemal 900 osób. Zamieszczony dzień wcześniej na stronie www.petycje.pl apel Ruchu Palikota poparło 761 osób. Na tej samej stronie internetowej 490 osób zaznaczyło, że nie popierają petycji RP.
Chodzi o słowa wypowiedziane przez ks. Longchamps de Berier w wywiadzie dla tygodnika "Uważam Rze": „Są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych”. Kapłan wielokrotnie tłumaczył później w mediach, że jego zdanie zostało wyrwane z kontekstu. Wyjaśniał, że chodziło o poinformowanie rodziców o zwiększonym ryzyku wystąpienia u dziecka wad genetycznych, związanym z zastosowaniem metody in vitro.
W swoim oświadczeniu przedstawiciele studentów podkreślają, że szanują wolność słowa i prawo do kwestionowania cudzych poglądów. Jednak ataki na księdza są ich zdaniem „wysoce niesprawiedliwe” i motywowane kalkulacjami politycznymi.
Zaznaczają także, że pojawiające się ostatnio apele o usuwanie nauczycieli akademickich stanowią zagrożenie dla wolności nauki i konstytucyjnie zagwarantowanej autonomii uczelni wyższych.
„Swoboda akademickiego dyskursu jest wartością najcenniejszą, a wręcz istotą procesu kształcenia, stąd też działania zmierzające do jej zagwarantowania uważamy za konieczne i w pełni uzasadnione” – podsumowują studenci.
Pełny tekst oświadczenia Samorządu Studentów WPiA można znaleźć TUTAJ.