Niepełnosprawni po raz kolejny pokazali swoje umiejętności artystyczne. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się finał festiwalu „Albertiana 2013”.
Była to już 13. edycja tego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Jego pomysłodawczynią była aktorka Anna Dymna, od wielu lat współpracująca z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i kierowaną przez niego Fundacją im. Brata Alberta. Obecnie współorganizatorami „Albertiany” są Fundacje Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Brata Alberta.
To duże przedsięwzięcie organizacyjne. W eliminacjach regionalnych do tegorocznej „Albertiany" wzięło udział 47 zespołów teatralnych i 28 solistów z 58 ośrodków z całej Polski – poinformowali organizatorzy.
Na scenie Teatru im. Słowackiego zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc. Było wśród nich 5 zespołów: „Pasja” ze Stargardu Szczecińskiego, „Rabarbar” z Mińska Mazowieckiego i Siedlec, „Świetliki” z Krakowa, „Misz-Masz” z Kębła i „Wstęp Wolny” z Miłowic oraz 4 solistów: Antoni Filipov z Gdańska, Daria Tronina z Olewina, Maja Łuc ze Skawiny i Izabela Chmielewska z Puław. Na widownię zaproszono również wszystkich laureatów drugich i trzecich miejsc.
Gośćmi specjalnymi festiwalu byli w tym roku: Teatr „Radwanek” z Radwanowic, prezentujący przedstawienie „Piekarenka Brata Alberta”, oraz Teatr „Dajallar” z Azerbejdżanu, przedstawiający spektakl „Pinokio” – poinformowali organizatorzy.
Podczas finału wręczono również Medale Świętego Brata Alberta, przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w działaniu na rzecz niepełnosprawnych. W tym roku otrzymali je: Natalia Partyka, tenisistka stołowa, trzykrotna mistrzyni paraolimpijska z Aten (2004 r.), Pekinu (2008) i Londynu (2012), za „wolę walki oraz propagowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych”, Andrzej Zarycki, kompozytor, za „działalność artystyczną na rzecz osób niepełnosprawnych”, Edward Olszówka z Ottawy, za "działalność na rzecz Fundacji im. Brata Alberta oraz organizowanie kwest i wystaw prac osób niepełnosprawnych na terenie Kanady”, i o. Eugeniusz Kret, prowincjał Polskiej Prowincji Bonifratrów, za „wieloletnią pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, a szczególnie za stworzenie Centrum Rehabilitacyjno-Warsztatowego w Konarach koło Świątnik”.
Projekt medalu wykonał Krzysztof Sieprawski, niepełnosprawny intelektualnie podopieczny Fundacji im. Brata Alberta ze Schroniska w Radwanowicach.