Nowy numer 24/2018 Archiwum

Z Ludmiłą Figiel na „nieludzkiej ziemi”

Autentyczne wydarzenia i sytuacje z pełnego dramatycznych przeżyć życia polskiej rodziny na Syberii i w Kazachstanie są tematem książki Ludmiły Figiel pt. „Przez czerwone morze”.

Podczas promocji publikacji sala obrad nowotarskiego magistratu była wypełniona publicznością, która słuchała, rozmawiała i gratulowała autorce, nauczycielce nowotarskiego I LO im. Seweryna Goszczyńskiego.

Tytuł opowieści celowo nawiązuje do Starego Testamentu. Przedstawione w niej bogate tło socjologiczne, kulturowe i polityczne życia kilkupokoleniowej rodziny Sobczaków obejmującego lata 1917–2003 jest podłożem do ukazania ludzkich wyborów, podejmowanych często w sytuacjach ekstremalnych. Przeżycia bohaterów na Syberii i w Kazachstanie zdają się być także obrazem dziejów kilku milionów Polaków, którzy nie z własnej woli znaleźli się na „nieludzkiej ziemi”.

Spotkanie prowadzone przez Joannę Szwedowską, na co dzień redaktora audycji w Polskim Radiu, było bardzo ciekawe. Krok po kroku, z dużym znawstwem przepytywała zarówno autorkę publikacji, jak i jedną z jej bohaterek Elwirę Sobczak, również obecną na promocji. Mocnym akcentem był także  występ wychowanek nowotarskiego „gimpla” –  Alicji i Aleksandry Luberdów, które zaprezentowały utwory Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy oraz Marka Grechuty.

Książkę, po którą z pewnością warto sięgnąć, można kupić w nowotarskich księgarniach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma