Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Norweski sukces Opery Krakowskiej

Owacjami na stojąco nagrodzono w Trondheim polskich muzyków. Zespół Opery Krakowskiej zaprezentował tam operę Mozarta „Don Giovanni”.

To efekt nawiązania w 2012 r. przez krakowian współpracy z orkiestrą symfoniczną w Trondheim. Jej kierownikiem muzycznym jest od 2010 roku Krzysztof Urbański, młody polski dyrygent współpracujący z wieloma renomowanymi orkiestrami całego świata.

Najpierw do Krakowa przyjechali śpiewać pod koniec lutego norwescy soliści – Håvard Stensvold w roli Don Giovanniego i Kari Postma w roli Donny Elwiry. Na początku marca dołączyli do nich w Trondheim krakowianie.

– W uwspółcześnionej inscenizacji opery Mozarta, odwołującej się do świata filmu Felliniego „8 i pół”, zaśpiewali zarówno polscy, jak i norwescy soliści. Podczas premiery wystąpili: Agnieszka Cząstka, Katarzyna Oleś-Blacha, Remigiusz Łukomski, Przemysław Rezner, Adam Sobierajski i Krzysztof Szumański. Norweską orkiestrą dyrygował Tomasz Tokarczyk – poinformowała Anna Barańska.

Wystawione w Trondheim 3 i 5 marca spektakle „Don Giovanniego” w reżyserii Michała Znanieckiego cieszyły się dużym powodzeniem.

– Licznie zgromadzona, prawie 900-osobowa publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Na spektaklu premierowym obecni byli m.in. dyrektor Norwegian National Opera Per Boye Hansen, dyrektor Trondheim Symfoniorkester Roar Leinen oraz konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej Harald J. Lydersen. Podczas uroczystego bankietu dyrektorzy Trondheim Symfoniorkester i Opery Krakowskiej podkreślili zadowolenie z dotychczasowej współpracy i gotowość do jej kontynuacji – poinformowała A. Barańska.

Spektakle „Don Giovanniego” z udziałem zespołu Opery Krakowskiej odbędą się w Trondheim jeszcze 7 i 9 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy