Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dialog i pamięć

Laureatami Nagród im. Księdza Stanisława Musiała zostali Stefan Wilkanowicz oraz członkowie nieformalnej Grupy Przyjaciół z Olkusza: Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus.

– Stefan Wilkanowicz przez całe swoje twórcze życie niestrudzenie przypomina nam o tym, jak wiele znaczą dla siebie żydzi i chrześcijanie – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Jacek Majchrowski. – I nie ustaje w wysiłkach, by szukać rozwiązań dla problemów pozornie nierozwiązywalnych – dodał prezydent Krakowa.

– Ta nagroda zobowiązuje mnie do kontynuacji moich działań i do refleksji nad nowymi wyzwaniami i zadaniami, które na mnie czekają – mówił po odebraniu nagrody Stefan Wilkanowicz. Pogratulował także pozostałym laureatom: – Ich praca w terenie może być wzorem i zachętą do działań dla innych ludzi.

Stefan Wilkanowicz otrzymał nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała w kategorii I – za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Doceniony został całokształt jego twórczości na rzecz dialogu i pojednania.

Nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza została natomiast wyróżniona w kategorii II – za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Kapituła nagrodziła ich za ocalanie pamięci o Żydach olkuskich.

Laureaci zostali wybrani spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze". Nominacje te przyznano po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych kandydatur. Oprócz osób nagrodzonych nominacje otrzymali Stanisław Krajewski i ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel (kategoria I) oraz Adam Bartosz i ks. Wojciech Lemański (kategoria II).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama