Nowy numer 17/2024 Archiwum

Radość pomagania. 16. Pola Nadziei

Przyjacielem żonkila zostać może każdy: wystarczy przyjść na żonkilowy koncert, wsiąść do żonkilowego tramwaju, lub – po prostu – wrzucić do puszki datek. Można też posłuchać żonkilowej piosenki (szczegóły na końcu tekstu).

Po prostu bądź przy mnie...

Radość pomagania. 16. Pola Nadziei   Mali przyjaciele hospicjum, czyli uczniowie Szkolnych Klubów Przyjaciół Żonkila Archiwum TPCh Hospicjum św. Łazarza Warto dodać, że każdego roku na oddziałach stacjonarnych Hospicjum św. Łazarza przebywa średnio 420 chorych, a z pomocy Domowego Hospicjum korzysta ok. 450–600 chorych. Lekarze udzielają też ok. 800 konsultacji.

– NFZ w ramach kontraktów pokrywa ok. 50 proc. ponoszonych przez nas kosztów. Pozostałą kwotę musimy zdobyć samodzielnie podczas prowadzonych akcji społecznych, głównie "Pól Nadziei". Sytuacja finansowa hospicjum często jest więc bardzo trudna i tylko dzięki nieprzerwanej, całorocznej pomocy naszych dobroczyńców możemy wciąż nieść pomoc potrzebującym. Dziękujemy także wszystkim, którzy dzielą się z nami 1 proc. podatku – mówi R. Połomska.

A jak powstało krakowskie hospicjum? Albo raczej – z czego ten dom powstał? „On wyrósł z głębokiej wiary w człowieka, który jest na ziemi najwyższą wartością. Także ten najsłabszy, wydawałoby się nieużyteczny, zawadzający...”.

Te słowa, które wypowiedział kard. Franciszek Macharski w 1996 r., gdy odprawiał pierwszą Mszę św. w nowo powstałym domu krakowskiego Hospicjum św. Łazarza, są i będą aktualne w każdej chwili działalności Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza. A jego początki sięgają 1981 r.

O tegorocznych „Polach Nadziei” będziemy często przypominać, bo „Gość Niedzielny” tradycyjnie objął nad nimi patronat medialny. Honorowy patronat nad „Polami Nadziei” sprawuje natomiast kard. Franciszek Macharski.

Ps. Żeby o „Polach Nadziei” nie zapomnieć, można sobie o nich... śpiewać. Dzięki współpracy z Instytutem Nafty i Gazu, która trwa już trzeci rok, hospicjum zainteresowali się jego pracownicy, m.in. Wojciech Łyko, który w wolnych chwilach komponuje muzykę. Pięknie ją komponuje! Do współpracy zaprosił Joannę Oparek, krakowską pisarkę, która napisała wzruszający tekst „Żonkile”.

„Po prostu bądź przy mnie, siądź przy mnie, gdy świeci słońce, to na ziemię pada cień. Nie pytaj, dlaczego, nie szukaj w tym sensu, kiedyś zrozumiesz, kiedyś przyjdzie taki dzień... jaskrawe żonkile zakwitły i przez chwilę patrzeć na nie chcę” – to tylko fragment poetyckiego utworu, który zaśpiewała Marta Florek. Efektów – w formie spotu radiowego – można będzie posłuchać na antenie Radia Plus, patrona „Pól Nadziei”. Całą piosenkę można też usłyszeć tu: http://www.youtube.com/watch?v=l4F0ZBxF4wI&feature=youtu.be

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy