Autografy dzieł wybitnych kompozytorów pokazano w Bibliotece Jagiellońskiej. Można zobaczyć nuty zapisane rękoma: Bacha, Beethovena, Góreckiego, Lutosławskiego, Mendelssohna, Mozarta i Pendereckiego.
Wystawa towarzyszy 17. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena, który przez wiele lat odbywał się w Krakowie, obecnie zaś w Warszawie. Nic więc dziwnego, że centralną częścią ekspozycji są rękopisy mistrza z Bonn, m.in. szkice do słynnej V Symfonii.
– W tych szkicownikach można prześledzić kompozytorski proces twórczy. Są pełne skreśleń i poprawek – powiedział Michał Lewicki, kurator wystawy.
Rękopisy kompozycji innych twórców, m.in. Lutosławskiego i Mozarta, są znacznie czytelniejsze. Melomani po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć kompozytorskie autografy słynnych dzieł muzyki współczesnej, m.in. II Symfonii „Kopernikańskiej” Henryka Mikołaja Góreckiego i II Koncertu Skrzypcowego „Metamorfozy” Krzysztofa Pendereckiego. Nie ograniczono się do pokazania rękopisów nutowych. Zwiedzający mogą również obejrzeć listy Ryszarda Wagnera i Giuseppe Verdiego.
Ze względów konserwatorskich, niektóre rękopisy będą w trakcie trwania wystawy wymieniane na inne. Rodzaj atramentu i papieru powoduje, że niektóre z nich są bardzo wrażliwe na światło i nie mogą być zbyt długo naświetlane.
Ekspozycję można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od. ul. Oleandry) do 29 marca.