Nowy numer 24/2018 Archiwum

Rękopisy wielkich kompozytorów

Autografy dzieł wybitnych kompozytorów pokazano w Bibliotece Jagiellońskiej. Można zobaczyć nuty zapisane rękoma: Bacha, Beethovena, Góreckiego, Lutosławskiego, Mendelssohna, Mozarta i Pendereckiego.

Wystawa towarzyszy 17. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena, który przez wiele lat odbywał się w Krakowie, obecnie zaś w Warszawie. Nic więc dziwnego, że centralną częścią ekspozycji są rękopisy mistrza z Bonn, m.in. szkice do słynnej V Symfonii.

– W tych szkicownikach można prześledzić kompozytorski proces twórczy. Są pełne skreśleń i poprawek – powiedział Michał Lewicki, kurator wystawy.

Rękopisy kompozycji innych twórców, m.in. Lutosławskiego i Mozarta, są znacznie czytelniejsze. Melomani po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć kompozytorskie autografy słynnych dzieł muzyki współczesnej, m.in. II Symfonii „Kopernikańskiej” Henryka Mikołaja Góreckiego i II Koncertu Skrzypcowego „Metamorfozy” Krzysztofa Pendereckiego. Nie ograniczono się do pokazania rękopisów nutowych. Zwiedzający mogą również obejrzeć listy Ryszarda Wagnera i Giuseppe Verdiego.

Ze względów konserwatorskich, niektóre rękopisy będą w trakcie trwania wystawy wymieniane na inne. Rodzaj atramentu i papieru powoduje, że niektóre z nich są bardzo wrażliwe na światło i nie mogą być zbyt długo naświetlane.

Ekspozycję można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od. ul. Oleandry) do 29 marca.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma