Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wyróżnienie dla rzeźbiarza

Józef Gaweł z Libiąża został uhonorowany przez ministra kultury. Za rzeźbiarskie dokonania artystyczne wyróżniono go odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Artysta urodził się w 1938 r. w Zawoi. Mieszka w Libiążu od 1969 r. Rzeźbi zaś od 1975 r. Wykonał kilkaset rzeźb, w tym kilkadziesiąt monumentalnych. W jego twórczości wyróżnia się tematyka sakralna i przyrodnicza.

- Niemal cztery dekady twórczości pana Józefa zaowocowały licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Wśród nich najważniejsze to 1 miejsce na wystawie „40 lat PRL” organizowanej przez Kopalnię „Janina” w Libiążu; 1 nagroda biennale sztuki nieprofesjonalnej w Skawinie w roku 1989; wyróżnienie na Przeglądzie Artystów Nieprofesjonalnych regionu Ślasko-Dąbrowskiego w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach w 1990 r.; wyróżnienie na Ogólnokrajowej Wystawie pod tytułem „Ginąca przyroda w oczach plastyków” 1987 r. w Poznaniu – poinformował Urząd Miasta w Libiążu.

Artysta miał możność prezentowania  swych dzieł na wielu wystawach w kraju i za granicą. - Rzeźby Józefa Gawła wystawiane były m.in. w Doniecku na terenie dzisiejszej Ukrainy w roku 1984, w Pekinie w Chinach w 1986. r., we francuskich miastach Harnes w 1997 r. oraz Rouvroy w 1999 r., w Tauchritz w Niemczech. Artysta brał udział w wielu plenerach rzeźbiarskich w kraju, a także we Francji i Czechach. Wystawy indywidualne libiążanina prezentowane były m.in. w Zawoi, Chrzanowie, Libiążu, Katowicach, Krakowie, Makowie Podhalańskim, Zatorze, Przeciszowie, Suchej Beskidzkiej, Otmuchowie, Piotrowicach Wysokich, a także Tauchritz w Niemczech oraz Rouvroy we Francji – podał Urząd Miasta w Libiążu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama