Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wyróżnienie dla rzeźbiarza

Józef Gaweł z Libiąża został uhonorowany przez ministra kultury. Za rzeźbiarskie dokonania artystyczne wyróżniono go odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Artysta urodził się w 1938 r. w Zawoi. Mieszka w Libiążu od 1969 r. Rzeźbi zaś od 1975 r. Wykonał kilkaset rzeźb, w tym kilkadziesiąt monumentalnych. W jego twórczości wyróżnia się tematyka sakralna i przyrodnicza.

- Niemal cztery dekady twórczości pana Józefa zaowocowały licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Wśród nich najważniejsze to 1 miejsce na wystawie „40 lat PRL” organizowanej przez Kopalnię „Janina” w Libiążu; 1 nagroda biennale sztuki nieprofesjonalnej w Skawinie w roku 1989; wyróżnienie na Przeglądzie Artystów Nieprofesjonalnych regionu Ślasko-Dąbrowskiego w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach w 1990 r.; wyróżnienie na Ogólnokrajowej Wystawie pod tytułem „Ginąca przyroda w oczach plastyków” 1987 r. w Poznaniu – poinformował Urząd Miasta w Libiążu.

Artysta miał możność prezentowania  swych dzieł na wielu wystawach w kraju i za granicą. - Rzeźby Józefa Gawła wystawiane były m.in. w Doniecku na terenie dzisiejszej Ukrainy w roku 1984, w Pekinie w Chinach w 1986. r., we francuskich miastach Harnes w 1997 r. oraz Rouvroy w 1999 r., w Tauchritz w Niemczech. Artysta brał udział w wielu plenerach rzeźbiarskich w kraju, a także we Francji i Czechach. Wystawy indywidualne libiążanina prezentowane były m.in. w Zawoi, Chrzanowie, Libiążu, Katowicach, Krakowie, Makowie Podhalańskim, Zatorze, Przeciszowie, Suchej Beskidzkiej, Otmuchowie, Piotrowicach Wysokich, a także Tauchritz w Niemczech oraz Rouvroy we Francji – podał Urząd Miasta w Libiążu.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma