W bazylice Mariackiej, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Józefa, patrona miasta, odbyła się uroczysta Eucharystia.
Uczestniczyli w niej władze Krakowa z prezydentem i przedstawicielami Rady Miasta, żołnierze, poczty sztandarowe, policja, Straż Miejska oraz mieszkańcy. Modlili się za siebie i miasto. Tak, jak co roku, od prawie 300 lat.
Modlił się także kard. Stanisław Dziwisz, choć nie w Krakowie, a jeszcze w Rzymie. Przekazał jednak pozdrowienie i zapewnienie o modlitwie w intencji miasta.
Ks. dr hab. Robert Woźniak powiedział, że trudno mówić kazanie o św. Józefie, który nie wypowiedział żadnych słów na kartach Pisma Świętego. W dodatku pojawia się w nim rzadko. Jednak to właśnie jego ks. Woźniak wybrał jako przykład wiary w Chrystusa. Bo aby z Nim przebywać, karmić, ubierać, opiekować się Nim, musiał najpierw w Niego uwierzyć. Zatem to, że św. Józef spotykał się z Chrystusem, wcale nie ułatwiało mu życia w wierze. Spotkanie dokonywało się w wierze. – Cicha służba i praca św. Józefa były przykładem kształtowania siebie i innych według dobrych ideałów – mówił ks. Woźniak.
A spotkanie i wiara to temat tegorocznych rekolekcji wielkopostnych w bazylice Mariackiej. Ich zakończenie zbiegło się z uroczystością św. Józefa. Pomimo że jest on cichą postacią historii zbawienia, zrobił wiele, nie tylko dla Jezusa. Także dla Krakowa, gdy magistrat dotkniętego zarazą i głodem miasta błagał świętego o ratunek.
Platynowy Medal Jana Kilińskiego otrzymał Michal Waszkiewicz Grzegorz Kozakiewicz 11 maja 1715 roku został patronem miasta i już tego samego dnia, za jego wstawiennictwem, uzdrowiony został Jan Antoni Słowakiewicz, doktor medycyny i radny miasta. W kościele karmelitów bosych przy ulicy Rakowickiej znajduje się cudowny, słynący łaskami obraz św. Józefa. Jego historię można przeczytać na stronie internetowej: http://rakowicka18.pl/swiety-jozef-patron-miasta-krakowa.html.
W święto patrona miasta wręczone zostały również Medale św. Józefa i Medale Jana Kilińskiego, przyznawane przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlaną. Otrzymali je Andrzej Freyer, Michał Waszkiewicz i Zdzisław Trojan.