Nowy numer 8/2021 Archiwum

SzFA ma 25 lat

Wszystko żywiołowe. Od młodzieżowej muzyki w tle do twórczości licealistów przez styl gali. – To młode, spontaniczne talenty. W sam raz na przywitanie wiosny – mówi o SzFA Maciej Trzciński, dyrektor XV LO.

Talenty zobaczyliśmy już na samym początku, kiedy ubiegłoroczny zdobywca I nagrody Bartosz Makówka zatańczył przed nami taniec współczesny. Potem prowadzący galę Jan Jelonek wypadł na scenę Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” prosto... z ekranu. W filmie nakręconym przez licealistów zobaczyliśmy energiczny początek jego dnia i zapowiedź energicznego świętowania.

Od początku święto należało licealistów. Oprócz prowadzących, także Julii Brożek, realizatorami dźwięku, twórcami prezentacji multimedialnych byli sami uczniowie „piętnastki”. Na wstęp przygotowali film wspomnieniowy z ich starszymi kolegami z samych początków Szkolnego Festiwalu Artystycznego XV LO. Przypomnieli też wiersze absolwentów „piętnastki”.

Wszystko, jak zobaczyliśmy w filmie, zaczęło się od teatru. A dokładniej od byłego wicedyrektora szkoły Andrzeja Lipskiego. Prowadził on kółko teatralne i grupę „Schizo”. Potem uczniowie sami zaczęli przynosić mu wiersze i utwory muzyczne. Postanowił zrobić z tego konkurs.

– Te festiwale są fantastyczne. Oboje z Andrzejem lubimy na nie przychodzić, także odwiedzać szkołę – mówił nam były wicedyrektor liceum Wiesław Wójcik. Wśród specjalnych gości gali znalazły się także Barbara Leśniak, przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Dzielnicy XII (dzielnicy, która pomaga w organizacji festiwalu), oraz dyrekcja szkoły.

Z pewnością niełatwo było zatańczyć hip-hop czy inny taniec współczesny przed tak zacną publicznością. Z wyzwaniem poradziły sobie jednak Katarzyna Kudłacz, Jolanta Skrzat i Klaudia Kopycińska. Na festiwalu zdobyły odpowiednio III, II i I miejsce w kategorii tańca.

W kategorii piosenka zwyciężył duet Weronika Balon (wokal) i Maciej Gazeł (wokal i gitara). Zachwycili przebojem Nelly Furtado, którym zresztą bisowali. – Warto robić to, co się kocha. Gdybym nie odnalazł w sobie smykałki do gitary i do muzyki, siedziałbym teraz przed komputerem albo oglądał telewizję – wyznaje Maciek. Pewnie z podobnego założenia wychodzą akordeonista Michał Mazurek, trębacz Michał Jurek, skrzypaczka Aleksandra Jagieła oraz gitarzysta Jakub Wilczek. Ci ostatni zdobyli I miejsce w kategorii muzyki.

Nagrody dostali też plastycy. Uczniowie wspomnieli Irenę Załuską, która w „piętnastce” uczyła plastyki i prowadziła warsztaty plastyczne. Tu zwyciężyła Adrianna Michalska. Jednak najbardziej licealiści lubią fotografować. Znów zrobiło się wiosennie, gdy oglądaliśmy krajobrazy i zwierzęta. Ale na zdjęciach pojawiali się także ludzie ze swoimi emocjami. Najbardziej spodobała się twórczość Dominiki Cempy.

We wszystkich kategoriach (oprócz wymienionych już była też literacka i filmowa) jury przyznało wyróżnienia. Edyta Polańska, Marta Cziomer i Michał Kostka zostali ponadto wyróżnieni za własną twórczość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama